| NemNUZ a întrebat:

Deci a inceput vacanta si ma plictisesc foarte tare in unele zile, daca ati putea sa-mi recomandati ceva carti de medicina pentru admiterea la facultate ( am 14 ani) si cum as putea sa stiu daca sunt bun pentru chirurgie? Ar trebui sa incep sa cos? PS Stiu ca e o meserie foarte grea si necesita multe calitati, poate nu am sanse, dar am sa incerc oricum deci fara mistouri. Mersi

2 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Citeşte compendii de medicină.
În special compendii de chirurgie, cum ar fi "Compendiu de chirurgie oro-maxilo-facială" de Alexandru Bucur.
O sugestie bineînţeles, nu te limita numai la asta.

| Undal a răspuns:

Daca vrei sa stii daca esti bun la ceva in primul rand cauta sa vezi cat de mult iti place.O recomandare ar fi sa studiezi manualul de biologie de clasa a 11 a, cel vechi, comunist.Acolo se studiaza anatomia umana, si daca te fascineaza corpul omenesc si vrei sa inveti cum functioneaza, cum arata pe dinauntru si ce face fiecare organ, sa stii ca intr-adevar e un domeniu foarte foarte interesant...happy Dar cu conditia sa iti placa, sa fie ceea ce trebuie tu sa faci in lumea asta.Atunci sigur esti bun.Succes!