| DanyXhell a întrebat:

Deci, sa stiu si eu mai exact, daca iei sub nota sub 5 la examene, te repartizeaza la un liceu unde mai sunt locuri, sau ce se intampla?
Funda + Vot celui care ma lamureste odata mai exact!

6 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Deci
daca luam sub 5 se miceste media aia generala din clasa 5-8
daca ai de exemplu media generala a claselor 5-8 opt fix si la examene iei 4 se aduna 8+4=12 si se imparte la 2 si media de admitere la liceu o sa iti fie 6
ai inteles? nu se intampla nimic daca iei sub 5 doar se miceste media de admitere la liceu.

| tpuu a răspuns:

Pai,,
eu stiam ca daca i-ei la un examen sub 5. si la romana iei mai mare nota. de calculeaza cele doua note. si se imparte la 2 [ mate si romana]. si vezi cat iti iasa.
si te orientezi cu media la care liceu poti intra.
daca e cumva o nota sub 5 la media pe care o calculezi nu poti cred sa mai intri. sau intri dar la unu mai slabut thinking

asta am auzit si eu! thinking Sper ca te-am ajutat.

| fevrier a răspuns:

Cu o notă d-asta la examen îţi va ieşi o medie mai mică, aşadar vei intra la un liceu mai slab.

| Oanna96 a răspuns:

Inseamna ca nu iei examenul.il pici.si s-ar putea sa nu mai ai ocazia sa intri la liceusad.

| James_2956 a răspuns:

Nu,
Ti se face media examenelor,
Apoi se facea media dintre examene si clasele 5-8
Si cat ai, aia e media,
Nu te repartizeaza unde nu's locuri
Dar nici la vreun liceu de topwinking

| cristinamg a răspuns:

Media de admitere la un liceu se calculeaza 50% media celor 4 ani de generala + 50% media examenelor(matematica si romana).In cazul in care nu iei peste nota 5, nu te repartizeaza la alt liceu ci se calculeaza media de intrare la liceu cu nota ta.De exemplu: cls. a 5 a :7.45; cls. a 6 a 7.06; cls. a 7 a 8.09; cls a 8 a 8.45.Se face o medie intre ele (adica le aduni pe toate si imparti la cate sunt adica 4) si ne da 7.62.La romana in examen de ex iei 8.40 iar la mate 7.80; le aduni si iti da 8.10.Acum aduni 8.10 cu 7.62 si le imparti la 2.Deci media ta de admitere va fi 7.86.In cazul in care iei sub 5, in locul notelor mele se vor pune ale tale si media se calculeaza la fel doar ca va iesi mai mica.