| Galatz a întrebat:

Despre eutanasierea maidanezilor ce parere aveti? Ar trebui sa fie omorati sau lasati in pace?

Răspuns Câştigător
| varcolaccc a răspuns:

Cea mai buna soluție sa se voteze, daca majoritatea decide eutanasierea câinilor maidanezi atunci sa se supuna si minoritatea ca de aia e democrație.

| Galatz explică (pentru varcolaccc):

Pai a dat la televizor ca pe 6 octombrie, cei din Bucuresti, vor participa la referendum pentru maidanezi.

34 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Părerea este că TREBUIE aplicată legea din 2002 privind câinii comunitari, ceea ce nu s-a întâmplat până acum.
Chiar aceste zile am dialogat cu cineva aici și am afirmat că nu avem o lege care să reglementeze așa ceva, NU avem o lege chiar dacă este din 2002, deoarece ea nu este pusă în aplicare deși ARE aplicabilitate!
Cine este de vină? Cei care ne conduc, banii alocați pentru ei sunt "consumați" după bunul plac al celor de sus.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Parerea mea este ca mai intai sa fie rezolvati cei agresivi, apoi din cei ramasi o parte sa fie lasati in grija asociatiilor de locatari - grija si raspundere, nu oricum, inclusiv sa fie tinuti in tarc, sau legati, cel mult 2-3 caini la vreo 100 de apartamente. Iar surplusul trebuie tratat dupa metoda primarului din Tulcea: tinuti in adapost vreo doua saptamani, timp in care iubitorii de animale au timp sa ii ia in grija lor - repet, grija si raspundere - sa plateasca pentru sterilizarea si vaccinarea lor si sa-i duca la ei in casa. Iar cei carora nu se gaseste stapan, cu parere de rau, ar trebui sa fie eutanasiati.

| Karinakari99 a răspuns:

Pe de o parte,ar fi bine:am fi în siguranţă, nu am mai merge cu atâta frică pe stradă, însă pe de altă parte nu pentru că sunt fiinţe şi n-avem dreptul să-i omorâm. Până la urmă dacă altă soluţie n-avem sunt de acord(viaţa noastră e în joc).Păi, ce înseamnă asta, să ne mănânce de vii pe stradă? Copilul ăla ce a făcut? Nu trebuie lăsaţi în pace în niciun caz.Şi câinele care a muşcat merită să moară în chinuri.Prin alte ţări nu vezi picior de câine şi aici la noi e grădină zoologică.Nu mai am pic de milă pentru animalele astea.Să le facă ce-or vrea(să-i omoare, să-i ducă la adăposturi sau oriunde), dar să-i ia de aici că nu se mai poate! straight face

| maria999 a răspuns:

Nu sunt de acord cu eutanasierea dar nici cu ideea ca acestia sa stea pe stada unde s-ar putea sa devina periculosi.Sa fim seriosi guvernul nu face nimic in privinta asta.Ca tot platim noi atatea taxe si impozite nu cred ca ar muri nimeni daca ar mai da un leu doi in plus pe an pentru constuirea unor adaposturi pentru caini si asigurarea de hrana zilnica.

| stfnn a răspuns:

Da, sa fie lasati pe strazi, sa facem gradina zoologica mai bine.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Au fost lasați în pace și au început să manânce oamenii pe stradă.A venit timpul hăcuieli.MOARTE am spus!

| PotcaPădurii a răspuns:

Un copchil moare mâncat de un câine şi toată lumea-şi pierde minţile. Nu sunt de acord cu eutanasierea lor. Dacă te mănâncă undeva s-o iei prin zone mai ferite pe unde umblă câini agresivi, îţi meriţi soarta.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru PotcaPădurii):

Ai dreptate eu as incepe cu eutanasierea imbecililor ca tine care umbla cu acelasi rationament cretin gen nu umbla unde sunt caini agresivi de parca suntem in padure si nu in oras.

| PotcaPădurii a răspuns (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Ştii, puţin îmi pasă de ăia care-s muşcaţi. Mie mi-e bine cu mai mulţi câini şi cu câţi mai puţin oameni. Tu ai fost cumva muşcată de-ai sărit aşa de urât la mine?

| Azµre a răspuns:

Vorba unei femei la televizor... dacă eram pe vremea lui Ceaușescu înainte de toate erau eutanasiați hinghierii, apoi câinii...

| SunnyDay88 a răspuns:

Ei sunt carne, noi suntem carnivori. de ce sa nu facem ce-i omeneste si sa-i exportam celor care au nevoie de carne si nu ii deranjeaza ca e de caine? nu cred ca analizele sunt mai costisitoare ca la carnea de vita, pui sau porc pe care deja o folosim si la export.

nici nu trebuie sa ne dorim sa iesim in castig, pentru ca aceste animale sunt o problema la noi si important este sa scapam de ei cu cat mai putine cheltuieli.

sa te apuci sa faci adaposturi si sa hranesti animalele astea ca sa moara de moarte naturala mi se pare inuman atata vreme cat inca aveam oameni care stau pe strazi si nu au de mancare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SunnyDay88):

De ce vorbesti fara sa cunosti situatia? Tu crezi ca chinezii mananca orice caine bolnav? Sunt crescatorii specializate in domeniul asta, doamne atata minte ai si tu raspunzi cand habar nu ai de subiect.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca m-ati sters raspunsul. iubitori de dobitoace ce sunteti.

nu, nu am zis ca mananca orice lighiona bolnava. pentru asta se fac teste si carnea sanatoasa ca sunt sigura ca e se poate folosi. ce e rau, e rau prin urmare eutanasierea e bine venita.

| varcolaccc a răspuns:

Eu sunt de acord cu asta. Mergi pe strada si te prinde o haita ce faci? Nu e de gluma cu caini maidanezi. Adica nu mi se pare ok sa iasă toate babele si toti ciudati sa faca scandal ca vin hingheri. Vreți animale le luați in casa si aveți grija de ele.

| SaschaM a răspuns:

Ar trebui sa fie sterilizati. Daca erau sterilizati majoritatea acum cativa ani, cand s-a pus prima data problema lor, acum nu mai erau asa multi si agresivi. Bhutan, care e o tarisoara mica din Asia, cum a reusit sa-si rezolve problema cainilor?! http://www.hsi.org/news/news/2012/05/bhutan_extended_050212.html
Se poate si aici dar nu se vrea!

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

E greu sa faci ceva cand incep sute de femei nefutute sa protesteze in fata ONG-urilor, si sterilizarea nu e o solutie cainele tot pe strada ajunge, si sa va zic un secret nici jumate din cainii aia nu sunt sterilizati ca, safim seriosi, ar insemna cheltuieli enorme pentru a plati veterinarii, consumabilele necesare procedurii. nu fratilor nu mai e alta solutie deja sunt prea multi si scrie clar in legislatie articolul7/2002 au 21 de zile toti iubitorii de animale sa ii adopte din ONG-uri daca nu ii eutanasiaza, asa se intampla in orice tara civilizata din lumea asta, cititi cazul printului Henrik, cainele lui a muscat 2 membrii ai garzii regale si va fi eutanasiat, daca si cainele printului poate sa fie eutanasiat eu nu vad de ce sunt asa de special maidanezii. cainele musca e eutanasiat, si eu am caine, dar daca iese de idiot pe strada si musca oameni il omor cu mana mea, mi se pare corect.

| LadyMelian a răspuns:

Nu optez pentru uciderea lor dar nici sa fie lasati sa umble pe strazi.Sunt si alte metode de a tine sub control numarul crescut de maidanezi.

| DARCEINGEĂL a răspuns:

Eutanasiere!

| lullaby23 a răspuns:

Sa se construiasca adaposturi

| IngerPazitorr a răspuns:

Dupa parerea mea nu mi se pare frumos ca noi sa le luam viata..Si nici nu ar trebui sa ii lasam liberi pentru ca populatia oricum scade...Ar trebui sa ii duca hingherii la adaposturi unde vor fi ingrijiti iar ei nu vor mai fi deloc un pericol public. De ce celelalte tari au putut iar noi nu putem?

Asta e doar parerea mea. Poate ceilalti nu o vor considera tocmai potrivita, dar eu raman cu aceasta parere. Daca esti de acord, da-mi o funda [doar daca vreibatting eyelashes ]

La revedere!

| AdolfHitler1889 a răspuns:

Ar trebui construite adăposturi.

| AlyLov3 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu asta! Orice caine are dreptul de a avea o viata ca orice fiinta de pe pamant! Stiu ca sunt cam rai, dar... asa e rasa lor, peronalitatea lor, nu cred ca ar putea fi cuminti dar... Oameni care voi sa-i omoare cred ca sunt la fel de violenti ca ei cat timp vor sa omoare catei! Eu nu as face asta pentru nimic in lume!
Dupa parerea mea ar trebui lasati in pace! Daca as fi major sigur as construi o unitate care cu toti oamenii inscrisi acolo as in cerca sa impiedic acest lucru!
Sper ca si tu esti de acord cu mine!?

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru AlyLov3):

Pai vezi de ce suntem o tara de idioti si maidanezi, din cauza oamenilor ca tine, nu sti ce zic eu, zic ca mai bine ti-as lega bucati de carne de picioare si te-as lasa in fata blocului meu noaptea si sa vedem atunci cam cat de loial e un caine flamand.

| daniel_6218 a răspuns:

Omorati da*i dracu

| daniel_6218 a răspuns:

Viata unui copil batran sau orice om ii mult mai importanta decat a unui caine

| SaschaM a răspuns (pentru daniel_6218):

Serios? De ce?

| Northern a răspuns (pentru SaschaM):

Tu crezi ca viata unui caine e mai importanta? Serios? De ce?

| SaschaM a răspuns (pentru Northern):

Nu am zis asta. Cred ca viata tuturor animalelor, umane sau non-umane este la fel de importanta. Oamenii se cred superiori altor animale dupa niste criterii facute tot de ei.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru SaschaM):

Doar prin simplu fapt ca avem capacitatea de a-i eutanasia cand avem noi chef ne face superiori, hai sa fim seriosi cainii comunitari nu sunt nimic mai mult decat paraziti, daca aplici definitia o sa vezi ca am dreptate, supravietuirea e totul si s-a vazut am fost capabili sa exterminam atatea specii, nici o alta fiinta nu e capabila sa conceapa idei sau sa formuleze planuri complexe, asa ai putea spune ca toti suntem egali, cianobacterii protozoare conopide si oameni, dar eu o sa spun ca nu ai prea mare habar de biologie si diversitatea speciilor si ai acelasi iq cu al unei conopide.

| SaschaM a răspuns (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Atacul la persoana - cel mai convingator argument laughing

| djyoyo a răspuns:

Nu sunt de acord plus nu e vina lor ca au fost abandonati pe strazi de catre stapanii lor. Acestia ar trebui trasi la raspundere nu animalele. Ele ce vina au? Ei nu gandesc doar actioneaza din instinct insa omul ce scuza mai are?