| maryelena a întrebat:

Dumnezeu exista cu adevarat? Eu cred ca exista dar unele persoane ma fac sa cred ca nu exista. Pana la urma exista sau nu? Vreau si eu sa stiu adevarul.

Răspuns Câştigător
| ViseColorate_4467 a răspuns:

Normal ca exista Dumnezeu. Daca EL nu ar fi existat, nimic din ce exista nu ar fi existat.Nu trebuie sa te lasi influentata de nimeni, ceea ce crezi tu cu adevarat este cel mai important.Asculta`L si urmeaza`L pe Dumnezeu, crede in EL iar astfel vei fi rasplatit.

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BitterSweet

Esti ruda cu Becali? Eu, comunist? Nici macar n-am prins perioada, trage tu concluziile. Tine cont de un lucru inainte de a te lega de educatia mea:eu am atacat religia, nu pe Dumnezeu.Vad ca tie iti e foarte greu sa porti o discutie cu propriile cuvinte, fara citate. Daca voiam sa am o polemica cu Kant inventam masina timpului si ma duceam sa discut cu el.La fel si cu Herschel. Spui de mine ca nu am argumente dar argumentele tale sunt reprezentate de vorbele altora.Pai da-mi voie sa-ti zic ca redandu-mi-i mot-a-mot nu-mi demonstrezi decat ca nici tu n-ai inteles mare lucru din predica lor. Urmatoarea arma care e? Un citat din Biblie? Ca vorbeai de argumente, nu de alta.Pana acum singurul tau argument, de fapt e mai mult o concluzie trasa fara vreo premisa, e ca eu sunt comunist care isi trage seva din invataturile lui Marx, Engels, Lenin si Stalin.Ai citit ura in raspunsurile mele? Ura nu.Mai degraba repulsie.Nu am nimic contra credinciosilor si am mai spus-o aici pe site si nu am nimic contra lui Dumnezeu. Dar, fiind polemica citatelor hai sa-l aduc si eu pe Gandhi care zice cam asa:'Imi place de Hristosul vostru, dar nu imi plac crestinii vostri.Crestinii vostri sunt foarte diferiti de Hristosul vostru.'Trage de aici concluzia de unde vine 'ura' mea, asa cum o numesti tu.Nu-mi plac falsii.Nu-mi plac falsii crestini. Ti-am mai urmarit unele raspunsuri, nu deliberat ci m-am ciocnit de ele, si am observat ca tu nu te numeri printre ei.Doar ca duci lipsa de ceva la care Dumnezeul tau te-ndeamna:toleranta.Si faptul ca m-ai catalogat din start drept comunist (chiar esti ruda cu Becali?) mi s-a parut cel putin ridicol.Nu-s nihilist.Aduc argumente atunci cand mi se raspunde cu argumente, nu cu citate.Cum am mai spus, vreau sa port o discutie cu @bittersweet, nu cu Kant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BitterSweet

Ma uimesti.Mai exista civilizatie.La mai multi ca tine.Bafta si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maryelena eu numai atat iti pot spune sa nu crezi in alte persoane ca nu exista Dumnezeu, el exista si te iubeste ascultatzi inima maryelena si eu cred ca stiu ce spune inima ta, spune sa crezi in dumezeu el te iubeste si te asculta cand ai probleme, si te va ajuta.Nu uita asta! apropo daca vrei sa conversam id meu este mary_maryana49! Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal eu cred in Dumnezeu! Dar sora mea nu! Eu ii zic ca el a creat Universul dar ea zice ca s-a creat prin Big Ban Daca n-o sa crezi o sa fii dezamagita pentru ca el exista, e peste tot, e aerul pe care-l respiram, pamantul, apa, tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca exista ca daca nu nu ai fi pe pamant nu ai fi in viata nu ai face nimica fara dumnezeu iel tio dat viata fara el ai fi un pumn de tarana fara rost in aier caci iel teo creat iel tio dat viata si pentru asa trebuie sa crezi

| andreiutz57 a răspuns:

Adevarul este ca exista doar trebuie sa il gasesti i inimata si sa te rogi

| catalin_3941 a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu exista cu adevarat.Mereu stau si ma gandesc cand toti oamenii o sa moara; ma gandesc ca nu o sa mai existam niciodata si asta ma sperie rau.Dar mereu merg la Biserica sau ma gandesc ca daca o sa murim o sa ajungem acolo sus la Dumnezeu si o sa aiba grija de noi.Bineateles ca nu toata lumea ajunge la Dumnezeu.