| bogy a întrebat:

E adevarat k profii din comisia de licenta pun foarte mult accentul pe aspectul lucrarii, asezarea in pagina? chiar mai mult decat pe continut? astept raspunsuri de la cei care au trecut prin asa ceva.

4 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Si nu numai. ortografie, alineate, asezarea in pagina, ghilimelele puse corespunzator. atunci cand vezi o lucrare frumos prezentata, iti este mai mare dragul sa o citesti, insa daca de la inceput are greseli...neh.aa si scrisul conteaza un pic. incearca sa scrii cat mai mare si citet happy

mlm
| mlm a răspuns:

Eu am fost profa si iti zic ca se iau si dupa asezarea in pagina, cit si dupa continut, acum se citeste mai tot ceea ce scrii, sa nu te lasi pe o ureche sa spui ca nu intereseaza continutul pe nimeni, din contra.Iti doresc multa bafta si mult succes.

regis
| regis a răspuns:

Hai sa privim logic problema. Nimeni nu are timp sa iti citeasca tie lucrarea de licenta in cele 5 minute cat dureaza expunerea ta. Si toti stiu ca ai copiat din vreo trei carti pe care le-ai trecut la bibliografie, chiar daca ai mai bagat si bibliografia acestora ca sa dea la numar.
Normal ca o lucrare frumos legata, frumos aranjata in pagina va face, chiar inconstient, o impresie mai buna decat una legata cu spirala, cu scrisul labartat si margini exagerat de late (prietenii stiu de ce). Nu trebuie neglijata insa nici modul de prezentare a lucrarii. Am ajutat multi prieteni in tehnoredactare si intodeauna i-am sfatuit sa isi pregateasca unui speech scris de 3-4 minute pe care pe cat posibil sa il memoreze.

| FearNoEvil a răspuns:

Conteaza in primul rand aspectul lucrarii. Am trecut de 2 ori prin asta si-ti spun: singurul profesor care se uita atent pe lucrarea ta este profesorul coordonator (asta daca are timp si-l intereseaza, ca altfel...). Dar... nu te sfatuiesc sa scrii ce-ti vine prin cap pentru ca risti sa scrii prostii... si de fiecare data alea ies in evidenta (cred ca au un al saselea simt sa-ti deschida lucrarea exact unde ai o greseala, ceva laughing).