| XCoryZ a întrebat:

Este vorba despre mine si o prietena care am cunoscut-o la scoala, imi este o colega. Se poarta mai ciudat si mai rece cu mine decat se poarta cu alte colege. In ora de sport, eu am o problema nu pot face sportul si ea, prietena mea, si-a uitat echipamentul. Inca o fata, o prietena buna de a ei a ramas in clasa fiindca are o rana la picior. Ele s-au asezat in banca ca sa isi scrie temele ca nu aveau altceva de facut. Dar prietena mea in loc sa se aseze cu mine s-a asezat cu Bianca. Ea si cu Bianca se intalnesc peste tot si eu si prietena mea doar la scoala. Cred ca a gresit. Si cand voia sa exerseze la geografie mi-a zis "Corina, vrei sa exersam la geografie? Ca Bianca scrie." Eu cred aici ca am fost a treia roata. Imi da de inteles ca daca Bianca nu scria o chema pe ea. Prietena mea,( ii zic asa ca nu vreau sa ii dezvalui numele) mi-a spus ca ne chema pe amandoua daca Bianca nu scria. Nu mai stiu ce sa cred. Am intrebat-o de ce se poarta asa rece cu mine si de ce petrece mai mult timp cu Bianca decat cu mine si mi-a zis ca ea si cu Bianca sunt prietene vechi. Eu nu cred ca ea tine la mine si ca sunt a treia roata pentru ea.Nu pot sa cred ca tine mai mult la unii prieteni decat la altii.Ea mi-a mai zis ca nu ne cunoastem bine si ca suntem prietene doar de un an si din cauza asta, dar ea si cu Bianca tot de un an sunt prietene. Nu stiu ce sa cred! Imi este prietena sau nu? Tine oare ea la mine? Eu cred ca tine la Bianca mai mult. sad Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi!

9 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Din cate spui tu se pare ca tine mai mult la Bianca,mai lasa putin timp sa treaca si iti vei da seama, numai fii nici tu atat de sufletista. Odata vei avea nevoie de ajutorul ei, iar cand il vei cere iti vei da seama ce fel de prietena e cand va spune daca te ajuta sau nu.
Succes!

| ir3al a răspuns:

Nu merita osteneala ta! Nu te stresa degeaba, asta nu este prietenie. Urat din partea ei, insa nici tu nu trebuie sa fi prea sufocanta, poate are nevoie de spatiu
uite sfatul meu :gaseste-ti alta prietena si las-o pe ea in pace

funda?

| allynutsa a răspuns:

Fa-ti alta prietena cu care te intelegi mai bine.Ea da dovada de falsitate.(nu este ea disponibila vine la tine.etc) Astfel de fete nu merita o prietena adevarata pentru ca nu stiu cum sa o pretuiasca.Atunci cand asa zisa Bianca o va "parasi".va veni la tinewinking.

| MiSeSpuneTyna a răspuns:

Buna!
Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru si iata cum am procedat:am lasat-o in pace.Pana la urma tot ea a venit la mine.Si eu am fost a treia roata. Cand a venit la mine, i-am spus de ce nu se duce la" prietena ei cea mai buna".Si nu prea am mai stat cu ea si mi-am facut mai multe prietene.Deci sfatul meu pentru tine este sa o lasi in pace si sa iti faci alte prietene.Bafta!happy

| AngelOfNight a răspuns:

Mai daca se comporta asa cu tine (stiu ca probabil nu vrei sa auzi asta) ea te considera colega sau cel mult amica.
Mi s-a intamplat si mie un lucru din asta, o colega pentru care aveam o simpatie eu o credeam cea mai buna prietena si ea pe mine ma considera... 'undeva mai jos' ca sa zic asa.
Sfatul meu este sa nu disperi din cauza asta, stiu ca poate te intelegi bine cu ea dar stii proverbul "Daca il iubesti da-i drumul" asa ca incerca cel putin sa nu arati atat de mult ca ii duci lipsa. Incerca sa te mai imbarbatezi si daca chiar nu merge cu ea cauta-ti o alta prietena (stiu ca suna greu dar exista multe fete care poate ca si tine cauta o prietena).
Eu de exemplu am lasat-o pe respectiva fata sa faca ce vrea iar acum am alti prieteni cu care ma inteleg la fel de bine ca si ea.
Daca ea tine la tine ca si prietena inseamna ca iti va simti lipsa daca 'nu fugi tu dupa fundul ei'. Daca incerca sa se mai apropie de tine doar din cauza ca cealalta este ocupata poti sa o refuzi si tu ca nu moare daca o refuzi o data (asta e la alegerea ta)
Sper ca te-am ajutat... daca mai simti nevoia intreaba-ma!

| miriammiki a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun...ai rabdare si observa-i evolutia sau incearca sa-i spui ce te deranjeaza... bafta!

| CristinaaCrs a răspuns:

Buna! Sa sti ca este trista povestea, dar si mie mi se-ntampla chiar acum. La fel ca tine am o prietena care este prietena(scuze exprimarea) cu dusmanul meu de la gradinita si... Ma rog sa trecem la tine: Poi incearca sa vorbesti cu ea si cu Bianca si sa lamuriti lucrurile, incearca sa te duci cu ele la baie sau... nu mai stiu ce sa-ti zic ca si eu sunt la fel si nu prea stiu ce sa facem. Scuze nu te-am putut ajuta, dar totusi bafta!

| mihalcamaria3 a răspuns:

nu stiu ce sa zic si eu am o colega se poarta cam urat cu mine nu ne intalnim tot timpul ca sta cu alta colega ionita am intrebat-o de ce se poarta asa cu mine, ea a zis ca se poarta bine dar nu s-a purtat cum azis eu eam zis lui ioni de ce se poarta asa cu mine si nu cu ea a zis ca am suparato cu ceva am intrebat-o de ce dar nu mea zis. Intreab-o daca ai suparat-o cu ceva eu am aflat cu ce am suparato ca mea zis

| PeriqolPublic a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate! Incearca si tu sa vorbesto cu o alta prietena si ai sa vezi ca ei o sa ii fie necaz si o sa vrea sa fiti din nou prietene! Funda?