| risa13morgan a întrebat:

Exista vampiri? daca ar exista voi cum v-ati da seama cand cineva e vampir?(intrebarea e doar pentru amuzament nu vreau jigniri si nici sa aud de twailight sau vampire diary pentru ca nu ma uit la asa ceva)

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Vampirii sunt ființe mitologice sau folclorice, care subzistă prin hrănirea în special cu sânge de la creaturi vii, indiferent dacă sunt strigoi sau persoane în viață. Cu toate că entitățile vampirice au fost înregistrate în multe culturi și, conform speculațiilor istoricului literar britanic Brian Frost, ce crede că: "vampirii și demonii sunt la fel de vechi ca și omul însuși", ajungându-se până la "vremurile preistorice". Termenul de "vampir" devine popular la începutul secolului al XVIII-lea, după un aflux de superstiții vampirice în Europa de Vest din zonele unde legendele despre vampiri au fost frecvente, cum ar fi Balcani și Europa de Est, deși variante locale au fost, de asemenea, cunoscute sub nume diferite, cum ar fi în Serbia și Bulgaria (вампир) și vrykolakas în Grecia și "strigoi" în România. Această creștere a nivelului de superstiții în Europa, a dus la o isterie în masă și, în unele cazuri, oamenii au fost acuzați de vampirism.
În timp ce vampirii folclorici din Balcani și Europa de Est au avut o gamă largă de înfățișări, de la cea aproape umană până la cea la cadavru în putrefacție, a fost succesul lui John Polidori, cu romanul The Vampyre (1819) ce a înfățișat un vampir de ficțiune, carismatic și sofisticat, așa cum în secolul al XIX-lea apare în lucrări inspirate ca Varney, the Vampire și Dracula. Romanul lui Bram Stoker, "Dracula", din 1897, este amintit ca romanul vampir chintesență, care a furnizat baza de ficțiune pentru vampirul modern. Imaginea vampirului din epoca victoriană a fost preluată și în epoca contemporană în filme, jocuri video și literatură.
Tematica vampirului prezent în literatura horror a fost studiată de scriitoarea britanică Susan Sellers

Mai multe gasesti aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vampir_(mitologie)

| dan277091 a răspuns (pentru LolaLollita):

Wikipedia e o capcana, la fel ca televizorul, ai primit funda deoarece ai facut o prezentare stintifica si dupa cum bine se stie sau deloc, oamenii sunt conditionati sa creada ce zic "oamenii de stiinta", daca intr-o propozitie spui " cercetatorii spun" propozitia devine credibila chiar daca tu spui o mare "p orcar**

| LolaLollita a răspuns (pentru dan277091):

Chiar nu vad de ce te deranjeaza raspunsul meu.

| dan277091 a răspuns (pentru LolaLollita):

Findca e dat de wikipedia.

| LolaLollita a răspuns (pentru dan277091):

Si? Se pare ca cel/cea care a pus intrebarea si-a gasit raspunsul.

| risa13morgan explică (pentru LolaLollita):

Mesi mult pentru raspuns chiar m-a ajutat. aveam nevoie pentru un prieten de datele astea.dar cand cautam pe google imi dadea alte tampeni

| LolaLollita a răspuns (pentru risa13morgan):

Cu placerehappy Ma bucur ca ti-a fost de folos.

17 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Invata sa scrii.

| FuckSchool a răspuns:

In nici intr-un caz nu exista asa ceva. E doar in capul tau.

| noneeeee a răspuns:

In mintea ta de prost poate exista.Get a life

| risa13morgan explică (pentru noneeeee):

1 numele meu ti se pare de baiat de ma face"prost"? 2 cine a spus ca eu cred in vampiri? si daca cred nu inseamna ca sunt proasta ca nici tu nu ai dovezi certe ca nu exista.sau poate ai si nu stiu eu. daca ai chiar te rog sa mi le prezinti sa ma destept. pana atunci consider ca esti de 100 de ori % mai prost si decat mine

| noneeeee a răspuns (pentru risa13morgan):

Auzi la tine,, tu nu ai dovezi certe ca nu exista,, laughing). Mai lasa filmele si cauta un psiholog ca ai mari probleme.Nu stiu cat de penibil/a poti sa fii sa pui asa o intrebare.Citeste la ala care i-ai dat funda,, sunt ființe mitologice sau folclorice,,, mai pe intelesul tau ireale. Intrebarea asta ar merita sa fie pusa pe pag de fb in topul cele mai tampite intrebari de pe TPU.

| risa13morgan explică (pentru noneeeee):

Da eu sa fiu in top la intrebari si tu la raspunsuri.maturiseazate

| noneeeee a răspuns (pentru risa13morgan):

Leave in a real life!

| BybuDudu a răspuns:

Nu, clar nu existarolling on the floor) Si totusi daca ar exista s.ar speria de lumina si usturoirolling on the floor)

| dan277091 a răspuns:

Nu mai ar trebui sa existe vampiri, mai sunt cativa, sefii de la FMI, si Banca Mondiala, dar vampirii marea majoritate au disparut fiind vanati de organizatile astea scrise mai in sus, vezi tu, astia traiesc cu sange si daca ar lasa mai multi dintre ei sa traiasca atunci ar domina rasa umana si in scurt timp ar suferi de foame si muri, asa ca sunt doar cativa, pina la cateva mii care controleaza lumea prin tehnicile lor de seductie prin carisma si control mintal si prin cunostinte foarte evoluate si vechi, findca ei reusesc sa traiasca mii si sute de mii de ani daca nu sunt descoperiti. Cand sunt descoperiti se ascund si formeaza familii care cand ajung destul de puternice iarasi controleaza tari si chiar lumea intreaga. La noi in Romania au fost cam terorizati de Vlad tepes care a primit titlul de vampir desi nu era vampir, era spaima vampirilor, dar findca ii tragea in teapa alaturi de oamenii normali care atacau tara româneasca a primit titlul de vampir. Padurile romaniei erau impanzite de lupi, care astazi au disparut. Lupi detectau prezenta acestor asa numiti vampiri, care sunt de fapt o alta rasa care a evoluat in paralel cu a noastra sau sunt veniti de pe alta planeta, sau sunt evadati din alte dimensiuni. Un posibil portal ar fi pe partea intunecata a lunii, dar acum e controlat aproape in totalitate de stapanii sistemului, adica de smekerii de pe pamant. Ce ni se prezinta in filme si desene animate de mici este doar propaganda ca noi sa stim lucrurile astea si sa le aceptam ca fiind fabule, Cum ascunzi cel mai bine un adevar? Il transformi in minciuna.
Deci raspunsul este DA, vampirii exista dar nu se expun, oricum au tot ce isi doresc si noi oamenii suntem unfel de sclavi zombii teleghidati care nu ne dam seama si credem ca ne-am nascut ca sa muncim si sa facem bani. Ca sa tii vampirii departe trebuie sa cauti adevarul.

| risa13morgan explică (pentru dan277091):

Imi plac persoanele care cred in vampiri dar exagerezi rau...

| amadeusdeea a răspuns:

Părerea mea este ca primul vampir a fost lillith care a fost prima soție a lu adam primul prototip a lu dumnezeu a fost un vampir iar dupa acea a fost adam... în biblie zice ca adam și eva au fost primi (humani)dupa pământ ia ganditi-va puțin are foarte mare legatura