| crisbebe a întrebat:

Fac niste cercetari despre febra si vreau sa ma ajutati raspundand la urmatoarele intrebari care nu sunt grele dar vreau sa va aflu parerea:
Cum poti sa faci febra daca ai rosu in gat si esti putin racit?
Merge cu creta? cei care au incercat cat de mare ati facut febra?
Ce simptome prezinta un copil cu febra? nu neaparat dureri de cap
Ce se intampla cu febra netratata?
Dar daca ai rosu in gat si nu trartezi ce se intampla?
funda pentru cine raspunde la toate dar din proprie experineta sau din auzite nu k va dati cu parerea.
P. S : Ce se intampla daca nu copil ia niste pastile puternice? nu are nevoie de ele ci le ia asa din joaca

5 răspunsuri:
| AverageIAlex a răspuns:

Iesi de pe internet ca te spun mamei tale.

| AverageIAlex a răspuns:

Acum revenind si cu un raspuns serios.

Din moment ce ai rosu in gat automat faci si febra. Rosu in gat sau amigdalita este o infectie, iar atunci cand ai o infectie in corp, acesta da semnalul de alarma si da startul la febra ca sa omoare microbii. Daca nu te tratezi, exact ca orice boala, poate ajunge intr-o stare mai avansata sau cronica.
Referitor la pastile, depinde ce pastile, daca sunt prea puternice poate face o supradoza, iar asta ii va provoca varsaturi, greata, ii va da organismul peste cap.

Febra netratata iti baga organismul in stand-by. Adica nu vei functiona cum trebuie happy

| Ðσℓℓɴιηנα a răspuns:

Eo am incercat acum cateva zile. Aveam rosu in gat si eram putin racita. Merge cu creta, dar are un gust oribil si te doare capu de la ea. Dar te sfatuiesc sa nu incerci cu creta pentru ca ieri m-am simtit f rau din cauza ca am mankt acu 2 zile 2 bucati de creta. Ma dureau urechile, aveam nasul infundat, de abia puteam vorbi, Ma durea stomacul si daca ma clatineam sau ma ridicam din pat incepea o durere insuportabila. Mama mo dus la spital si mi-a luat proba de saliva. Azi primesc rezulatul. Mia recoltat proba de saliva din cauza ca am ganglionii ( parca asa o spus ganglioni )umflati sau imflamati( nu mai stiu cum o zis ). Daca iese pozitiv (adica daca am puroi in ganglioni sau nu stiu ce chestie care incepe cu S) o sa ma opereze. Am avut febra 2 zile, febra netratata si asta am patit. Rosu in gat am de 3 saptamana si inca nu mi-a trecut (probabil fiindca nu am luat medicamente). Deci te sfatuiesc sa nu incerci asta.

| ValiTCM a răspuns:

Salut, eu te pot ajuta cu un link catre un site in care sunt experiente personale legate de febra si alte afectiuni conexe:

http://www.jurnaluluneimame.ro/articole/45/Febra/

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

1.Cand ai rosu in gat ai facut o infectie si faci febra (cred ca e o manifestare a bolii).
2. In clasa a 3 a am mancat juma de creta si nu s-a intamplat nimic( avea un gust naspa...)
3. Cand un copil are febra ii ard buzele, burta, spatele, capul (trebuie sa verifici aceste parti ale corpului) si se pune un termometru sa vezi ce temperatura ai. In general omul are 36-37 grade.
4. Daca febra nu e tratata creste, iar dupa 40 de grade mori.
5. Daca nu te tratezi de rosu in gat ti se agraveaza infectia si poate ajunge si la plamami si faci pleumonie si e grav. Stiu pentru ca am patit-o o data cand eram mica, si aceiasi concluzie poti muri.
Daca iei pastile in prostie te poti imbolnavi. Practic e ca si cum te-ai otravi. Daca iei pastile pentru gat, vitamine, calciu, aspirine, paracetamol, nu are nimic.