| FaraIdeiDeNume a întrebat:

Funda! La ce ora e maine ploaia de meteoriti?

Răspuns Câştigător
| Ezyo a răspuns:

Intre orele 20-21... happy

8 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Măi, nu derutați omul cu informații insuficiente :-))
În România, ploaia începe de pe la ora 20-20:30, atinge maximul de densitate pe la ora 24 (miezul nopții) și se termină aproximativ trei ore mai târziu, pe la 3 dimineața.
Impossiblegirl merită mai degrabă fundița.

Dincolo de asta, e important să știi:
1. Nu ai nevoie de binoclu sau telescop. Meteoriții vor brăzda o suprafață mare de cer, așa că e important să stai relaxat pe spate și să privești cât mai mult.
2. Orientează-te spre Nord-Vest, pentru că acolo e centrul maxim. Dacă știi unde e steaua polară (Steaua Nordului sau Polaris), centrul ploii este undeva la stânga și ușor deasupra stelei.
3. Meteoriții vor fi mulți și vor ajunge chiar la 10 pe minut. Dar, pentru că va fi lună (aproape) plină, nu-i vei vedea pe toți din cauza contrastului de lumină. Din același motiv, este bine să te duci cât mai departe de oraș, într-o zonă întunecată (la marginea unei păduri etc.) ca să vezi cât mai mulți. Cu toate astea, din cauza lunii vei putea vedea probabil 1-2 „stele căzătoare" pe minut. Dar e suficient, cred, pentru cele 4-5-6 ore :-)
4. Va fi foarte frig, așa că îmbracă-te bine. Vei sta pe loc multă vreme și vei îngheța.

Din păcate, marea majoritate a cerului de deasupra României va fi înnorat sâmbătă seară (și vei observa asta de dimineață). Spre litoral există posibilitatea să fie mai senin, dar nimeni nu garantează nimic. În plus, sunt șanse mari de ploaie. Astfel că sugestia mea este să nu-ți faci mari speranțe în privința ploii de meteoriți din acest weekend dacă ești pe teritoriul României :-)

| FaraIdeiDeNume explică (pentru Zartbitter):

Stiu ca ea ar fi meritat mai mult, dar tu si mai mult.Cand a raspuns ea eu deja ii dadusem fundita lui scorpio daca vreunul din voi doi vreti fundita eu postez o intrebare gen primul care spune da fundita. Ca o meritati deci raspundeti la intrebarea asta cu un da vreau sau orice si voi posta intrebarea cu primul care...

| Zartbitter a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

Stai liniștit, nu vâneaz fundițe :-)
Important e să înțelegi cât mai multe, dacă tot pui o întrebare aici, pe TPU.
În plus, sugestia mea e să nu mai dai fundița așa de repede. Așteaptă 2-3-4 răspunsuri ca să ai de unde alege. Fundița o poți da și peste 2 zile, important e să ai tu un răspuns corect :-)

| imposiblegirl a răspuns:

De la ora 22 (incepe )pana la 03 :* (fundita pls)

| FaraIdeiDeNume explică (pentru imposiblegirl):

Inainte sa raspunzi u i-am dat fundita lui scorpio si daca vrei citeste ce am scris eu mai jos

| imposiblegirl a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

Nu conteaza :*:*:* e bine si fara laughing

| FaraIdeiDeNume explică:

Stiu ca ea ar fi meritat mai mult, dar tu si mai mult.Cand a raspuns ea eu deja ii dadusem fundita lui scorpio daca vreunul din voi doi vreti fundita eu postez o intrebare gen primul care spune da fundita. Ca o meritati deci raspundeti la intrebarea asta cu un da vreau sau orice si voi posta intrebarea cu primul care...

| andreydumy23 a răspuns:

Intre 10-11