| robert123 a întrebat:

Haideti sa ne jucam un joc eu va voi da o fraza si voi veti alcatui un scurt text pe baza acestei fraze in acest text trebuie sa folositi cuvintele telescop, stea cazatoare, mos craciun, renul rudolf, dorinta, sarbatoare)
fraza este: atunci in ajunul craciunului fetita... vreau minim 100 cuvinte (pe langa cele date de mine, apropo acele cuvinte obligatoriu) cel mai original si frumos text primeste funda.(nu este pentru scoala este un simplu joc)

Răspuns Câştigător
| redrosegirl a răspuns:

Atunci in ajunul Craciunului fetita privea pe fereastra trista, ii parea nespus de rau ca anul acesta nu va fi zapadasad, dar deodata vazuse o stea cazatoare.Imediat si-a pus o dorinta, vroia cu atata ardoare sa ningalove struck. Spera din tot sufletul ca dorinta ei sa devina realitatehappy. Dar nici nu trecura cateva clipe, ca incepuse sa ninga cu fulgi mari de nea.Nu-i venea sa creada.Dorinta ii fusese implinita. Dar, deodata in fata ei aparuse Craiasa Zapezii, fetita ramase surprinsa si cu o voce suava a intrebat-o pe Frumoasa Zapezilor:"De ce ai venit sa ma vezi tocmai pe mine?"Craiasa i-a raspuns:"Pt ca ai fost singura fetita care m-a rugat cu atata ardoare sa aduc fulgii de nea, inocenta ta m-a impresionat, sa stii ca esti o fetita speciala. Tu ai readus bucuria in inima fiecarui om, ai reaprins spiritul de sarbatoare in Ajunul Craciunului.Ai grija de tine, copila mea si nu-ti pierde niciodata inocenta! Ramai cu bine!"
"Frumoasa Craiasa, iti multumesc din suflet pentru darul tau.Ai grija de tine!"zise fetita.
Ceasul batu ora 19:00.Afara ningea cu fulgi mari, deja se asternuse un covor alb de nea. Colindele rasunau in tot satul, era o atmosfera atat de placuta. Fetita era captiva intr-o lume de basm.
era in asteptarea mosului. dar nu-si dorea decat ca toti copii, sarmanii si bolnavii sa fie fericiti si aiba un camin al lor.Deja trecuse 3 ore si Mos Craciun inca nu sosise. Fetita incepuse sa planga, dar deodata se auzira din departare clinchete de clopotei. Era Mos Craciun cu Renul Rudolf inhamat la sanioara argintie. Fetita isi sterse lacrimile si zambi.Mosul se opri la fereasta ei si in semn de recunostinta pentru bunatatea ei ii daruise un telescop."Draga mea copila, tu esti un inger cazut pe pamant, stelele plang dupa tine dupa ce tu ai plecat dintre ele! Primeste acest dar si in fiecare seara vei putea sa vezi miile de stelute ce inca suspina dupa al tau suras! Voi incerca din rasputeri sa-ti indeplinesc dorinta! Craciun Fericit, draga mosului!"
Multumesc, Mos Craciun.Ai grija de tine si ofera fericire, iubire si sanatate celor care au nevoie! Protejeaza-i pe copiii necajiti, pe sarmani si bolnavi! Craciun Fericit si tie!"
In mai putin de 3 clipe, Mos Craciun plecase.
Fetita era atat de fericita.Adormisera cu zambetul pe buze. Dimineata cand se trezise deja era Craciunul. vazuse langa ea telescopul. stia ca nu a fost un vis!
CRACIUN FERICIT!love struck

2 răspunsuri:
| FreakyFred a răspuns:

OOOO! Ce joc supertare! Hai ca acum vreau si eu sa il joc! Pur si simplu nu ma pot abtine! Bun. Fac si eu o fraza si vreau ca tu sa-mi dai minim 100 cuvinte intr-un text.
fraza este: eroare fatala. un baiat din Romania a crezut ca tpu.ro este un site unde el ar putea gasi un dobitoc/a care sa-i faca tema la romana pentru ziua de luni. s-a inselat amarnic saracul robert123...
cuvintele date care trebuie folosite sunt: a fi (pers a 2a), prost, a merge, scoala, a lasa, calculatorul, a pune mana, carte (poate fi precedata de prepozitia "pe"), a termina, tampeniile (precedata de prepozitia "cu"), a pleca, a lasa in pace...
(sa stii ca nu e pentru scoala este un simplu joc, pe bune, nu te mint! crede-ma pe cuvant!)

| robert123 explică:

Wyd4ever frate fa rost de o viata nu este o tema special am scris asta
(nu este pentru scoala este un simplu joc) pentru ca stiam ca exista si deastia ca tine daca nu vrei nu juca dar nu am nevoie de comentariile tale aici