| anonim_4396 a întrebat:

Halo!
În curând voi merge într-o excursie (iuhuuu!) la Piatra Neamț (eu sunt din Suceava) . Mie de obicei îmi e rău în autocar . Mă întrebam ce ar fi bine să îmi i-au de mâncare pe drum ? Ceva ușor ... Gen un iaurt sau de astea însă vreau mai multe idei . Puteți să îmi ziceți și cam ce cantitate de "haleală" să îmi i-au ? (în funcție de lungimea drumului dar eu de obicei nu mănânc mult în excursii) Dacă stau acolo 2 zile oare să mai îmi i-au ceva de mâncare la mine sau e mai bine să îmi cumpăr de acolo? Ce remedii pentru "rău de mașină " cunoașteți? Ceva care să funcționeze . Șiiii cam ce aș putea să îmi mai i-au la mine ?
(scuze de categorie)

Răspuns Câştigător
| Bilqux a răspuns:

Din moment ce greata este cel mai neplacut efect al raului de masina este intotdeauna bine sa luati masuri de precautie.

Radacina de ghimbir este remediul clasic cu recunoastere larga in ceea ce priveste efectele antiemetice, de prevenire a simptomelor de greata.

Tineti cont totusi ca medicamentele care sunt de obicei eficiente impotriva greturilor pot sa nu aiba efect asupra greturilor provocate de raul de masina.

Mancati cativa biscuiti cu ghimbir inainte de plecare, in timpul calatoriei si dupa sosire.

Puteti sa incercati si bomboane moi cu ghimbir, ghimbir invelit in zahar sau dropsuri cu ghimbir.

Inca o varianta preferata de unii oameni este administrarea de pilule pe baza de ghimbir, care se pot lua fara reteta de la plafare sau farmacii, 1 sau 2 capsule fiind suficiente pentru majoritatea adultilor.

Puteti opta si pentru bauturi racoritoare care includ ghimbir.

Daca drumul este lung, puteti sa va luati la voi ceai de ghimbir in termos. O alta solutie este ceaiul de menta.

Menta proaspata poate de asemenea sa indeparteze sau sa aline senzatia de greata. Se gaseste in magazine specializate, dar si supermarket-uri.

Nu da senzatia de somnolenta pe care o dau pastilele impotriva greturilor. Incepeti prin a manca 2 frunzulite si continuati sa o consumati in cazul in care considerati ca mai aveti nevoie.

Tineti o bomboana de menta in gura. Aceasta metoda functioneaza chiar si dupa ce a inceput sa se instaleze senzatia de greata. Nu rontaiti bomboana pentru ca dupa terminarea ei se va reinstala senzatia de greata.

Pentru cei carora nu le place menta sau chiar aceasta le provoaca greata se poate incerca si varianta cu bomboane de lamaie.

Servetelele umede cu alcool sunt extrem de folositoare pentru senzatia de greata. Se cumpara de la farmacie. Se desfac si se trec prin fata nasului, in momentul acela inspirand adanc.

Sursa: http://www.medicina-naturista.ro/......asina.html - sectiunea nr. 7 "Luati masuri de precautie".

13 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Pentru "raul de masina" sunt ceva pastilute la farmacie, care sigur isi fac efectul, sora mea numai cu alea calatoreste laughing
Cat, despre mancare, nu are rost sa iti duci pentru douza zile, o sa gasesti acolo ce ai nevoie, poate nici nu ai timp sa mananci tongue
Iar, cat despre mancarea de pe autocar, cred ca niste turta dulce si ceva biscuiti ar fi cei mai buni, sau ceva seminte, chipsuri, samburi de dovleac, care sunt f sanatosi, etc!
Distractie placuta!

| IMC90 a răspuns:

Ia si tu o vodka. Daca borasti, o sa fie interesant.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Mananca ce doresti tu, iti recomand sa te duci la farmacie sa cumperi pastile de rau de drum, eu am mers de 2 ori cu autocarul timp de 12 ore si am rau de autocar iar de fiecare data cand mergeam vomitam dar cand luam pastile chiar nu aveam nimic.Sau ai putea merge la medicul de familie sa iti prescrie el/ea o reteta cu pastile, si le iei c-am cu o jumate de ora inainte sa urci in autocar si mananci dupa o ora-o ora jumate dupa ce ai luat pastila sau intrebi medicul sau farmacista inainte cu cat timp sa le iei.Mult Succes si Distractie Placuta!

| CastraveteMurat a răspuns:

Asta? T/A? Omule/femeie e o întrebare serioasă, nu are ce căuta la T/A.

| CastraveteMurat a răspuns:

Și ce îmi pasă? Eu nu sunt o persoană de aia care să pună întrebările la categorii aiurea doar pentru că "se dau mai multe răspunsuri".

| axll a răspuns:

Lasa putin naturistele la coada. pana acum nu se cunosc efecte pe termen scurt ale acestora. iti recomand sa iei metoclopramid. e un medicament care previne senzatia de voma si implicit raul de masina. dar il iei cam cu o ora inainte sa te sui in masina, pentru a-si face efectul.

| CastraveteMurat a răspuns (pentru axll):

Da, dar pe mine mă interesează mai mult cele naturiste. Am încercat acum ceva timp (la o altă excursie) și niște pastile (nu mai știu cum se chemau) și tot mi-a fost rău (ce-i drept, nu am mai vomitat dar mă simțeam mai rău așa...)
xD

| axll a răspuns (pentru CastraveteMurat):

Chestia asta cu naturistele este mai mult de efect. sunt putine plante cu efect dovedit si alea isi fac efectul in timp. tratamentele cu medicamente naturiste sunt obligatoriu a la long. (pe o perioada de cel putin 3 luni). apeleaza cu incredere la medicina clasica. nu se intampla nimic rau. metoclopramid iei ocazional, o sa iei 2-3 pastile toata perioada excursiei, nu ai ce sa patesti. daca plantele ar fi fost atat de bune cum se lauda ei nu ar fi aparut medicina alopata happy chestiile naturiste niciodata nu isi fac efectul singure. sunt adjuvante ale medicamentelor alopate. de exemplu, daca administrezi unui pacient silvastatine pentru colesterol si trigliceride, ii dai si un hepatoprotector (silimarina, o planta) sau omega 3 care ajuta silvastatinele sa lucreze pe colesterol si trigliceride. tocmai de-aia li se spune suplimente alimentare si nu medicamente. repet, foloseste metoclopramid cu incredere.

| Kazimir a răspuns:

Tetrahidrocannabinolul conținut de marijuana este o substanță foarte bună antiemetică (antivomitivă) Fumează un joint înainte să pleci. Și nu, nu glumesc.

| CastraveteMurat a răspuns (pentru Kazimir):

Există o mică problemă : eu nu fumez. ^^

| Kazimir a răspuns (pentru CastraveteMurat):

Uh. Da dar ce faci e medicinal. Ar trebui să vorbești cu un doctor să-ți dea pastile pe bază de THC. Sau ia metoclopramid (tot antivomă)

| Robertyz a răspuns:

Pentru raul de drum cel mai bun remediu sunt cateva picaturi de lamaie, iar despre mancare, iti cumperi de la fata locului ce vrei/cat vrei si nici nu te mai cari cu ea pe drum happy

| Greumaiesăgăseştiunnumeoriginal a răspuns:

Nu-ti lua mancare cu tine, cu siguranta vei manca acolo. Cat despre masina, da, un iaurt, biscuiti, pufuleti, prajiturele [ turta dulce ]. Pff chiar nu mai imi vine in minte. Poti lua ceva fructe cu tine si un castravete laughing. :*