| mrBean008 a întrebat:

HEEEElp! S-a dat cumva baltagul in anii precedenti la testul dintr-a opta?

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Dacă vorbeşti de Evaluarea Naţională, e posibil să se fi dat mai demult, dar cert este că acum nu se dă romanul (că nu e în programă) şi, oricum, la Evaluarea Naţională cel mai probabil este să se dea un text la prima vedere, nu ceva studiat (sau chiar dacă ar fi fragment din ceva studiat, de când e sistemul nou nu s-au mai dat niciodată compuneri care trebuie ştiute "de acasă", ci compuneri scurte, de 10-15 rânduri, care se pot face pe baza fragmentului dat).

Sper că te-am ajutat!winking

4 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

De obicei se da un text pe care nu l-ai studiat la clasa.

| AleandraIleana98 a răspuns:

Din cate stiu eu nu.Eu am dat anul acesta Evaluarea Nationala si am avut text la prima vedere.Asa este cam de vreo doi ani. Oricum daca te stresezi pentru examen fi fara grija ca nu o sa se dea, deoarece trebuie sa iti dovedesti creativitatea sau sa-ti exprimi opinia pe un text la prima vedere.Baltagul noi nici nu l-am facut in a8a deoarece nu are nicio legatura cu examenul.

| PlasticMoon a răspuns:

Da...s-a dat pana anul trecut.Anul acesta am avut noroc!

| andrei50497 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te bazezi pe acest principiu. La bac la romana toata lumea zicea ca e imposibil sa dea eminescu si exact eminescu a dat