| MădăST a întrebat:

Hei! Am si eu o intrebare.Cine imi expilica si mie ce inseamna "substantive defective de numar" De exemplu trebuie sa gasesc adjective pentru urmatoarele substantive detective de nume : aur, unt, miere, zori, calti... Si n-am nici-o idee cum ar trebui

6 răspunsuri:
| nousername2 a răspuns:

Cum adica defective de nume? poate defective de plural

| MădăST explică:

Nu, exact asa scrie in carte : "detective de numar"

| Maria_Deny_1997 a răspuns:

Buna! Defective de numar poate fi de plural sau de singular.Adica: Unele substantive au forme numai pentru numarul plural (adica sunt defective de numarul singular). Exemplu: icre, zori, Carpati. Iar altele au forme numai pentru numarul singular (adica sunt defective de numarul plural).
Exemplu: Olt, cinste, aur... Sper sa-ti fie de ajutor! :*

| dianna367 a răspuns:

Substantive defective de numar adica au o singura forma.pot sa aiba doar forma de singular sau numai de plural.ex: aur.nu are forma de plural sau zori nu are forma de singular...si la adjective e usorbig grin.aur pretios, unt proaspat, miere dulce.etc

| dianna367 a răspuns:

Pai ti-am sp ce inseamna defectiv de numarlaughing.ori numai forma de plural ori numai de singular.

| Sorin_Iordache_1979 a răspuns:

Defective de numar :
sunt defective de plural
defective de singular
cele defective de numar : sunt acele substantivele care pot avea doar o singura forma; singular ex; grau; plural ex ochi ...si la acelasi exercitiu era si fiul meu
Numai bine