| forever_8273 a întrebat:

Hei.Cum se face un foc de tabara? De ce ai nevoie?big grin

2 răspunsuri:
| oanawww45 a răspuns:

Hi happy Iti trebuie cremene. Ai vazut in filme ca lovesc aia doua pietre si imediat se ridica un foc de tabara catre cer? Mai usor cu bambus. Cureti o tulpina de bambus taiata pe lungime, o despici la un colt, ii legi cateva fire de iarba uscata si in crapatura aia invarti intre palme un bat uscat pana faci basici si se incinge. O sa faca fum, o sa te ineci, dar pana la urma, o sa se aprinda. Cand face flacara, pui iarba pe paie si lemne mici si uscate, sufland usor asupra flacarii. Bafta! big grin

| lucas_6655 a răspuns:

Pai e simplu asezi lemnele in pozitie de piramida si sub ele pui niste frunze vreazcuri etc ceva care sa aiba cum sa ia foc depinde ca daca ai chibrit le dai foc frunzelor si tuturor prostiilor pe care leai pus sub lemne dar daca nu ai chibrituri ai nevoie de cremene trebuie sa le ciconesti tare cu viteza mare si o sa iasa scantei care o sa aprinda focul plz funda