| EmaWaw a întrebat:

Hei TPU,
Cum pot afla codomeniul unei functii daca ii stiu domeniul de definitie?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Fie A si B doua multimi nevide si o lege de corespondenta care asociaza fiecarui element din multimea A un singur element din multimea B se numeste functie definita pe A cu valori din B
Deci A domeniul de definitie sau multimea DIN care se ia valori
si
B codomeniul functiei sau multimea CARE ia valori

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ca sa aflii codomeniul trebuie aplicta formula urmatoare:5x^-2y^10 over 2x^-1(-3x^-3y^-1)^-2 si vei afla big grin (Este posibil ca raspunsul sa fie carnati rolling on the floor) )