| BlueBubble a întrebat:

Hei TPU big hug ! Am şi eu o întrebare pe care am găsit-o în cartea mea de fizică, şi nu ştiu să-mi răspund. Are cumva legătură cu inerţia? big grin

Întrebarea este: "De ce atunci când te aflii pe bicicletă, nu trebuie să pedalezi încontinuu?" .

Mulţumesc, şi doresc răspunsuri în legătură cu fizica, nu gen "pentru că oboseşti". kiss

3 răspunsuri:
| alegz a răspuns:

Buna. Cred ca raspunsul este: Pentru ca bicicleta daca pedalezi o data ea inca merge. sau ceva de genul nu stiu nu le am cu fizica.

| Tarabostes a răspuns:

Eu cred ca are de aface cu INTERACTIUNEA
dar nu stiu sigur
citeste si tu lectia si vezi

| RoaRxDD a răspuns:

Este inertia, ciudatilor. _.
Nu trebuie sa pedalezi deoarece bicicleta este in stare de miscare, si asa vrea sa ramana. Cu ajutorul inertiei, ea va putea merge singura.

Daca nu este acesta raspunsul, voi sunteti destepti. _.