| Davyduchiha2001 a întrebat:

Hei TPU, dacă un scriitor are în povestea sa mai multe personaje iar fiecare personaj sa aibă personalități diferite, un mod unic de gândire, un comportament diferit, credeți ca el ( scriitorul ) ar putea sa dezvolte pe viitor tulburari de personalitate?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Tulburarile de personalitate se dezvolta in timpul adolescentei, urmeaza unor tulburari de comportament, si au cu totul alte cauze decat scrierea de romane, care romane intodeauna au personaje cu personalitati diferite.

| J0B0MAT a răspuns:

Câți scriitori știi și câți au tulburări de personalitate?
Toți scriitorii scriu n personaje cu n personalități diferite.Și nu prea au probleme, nu mai multe decât un om normal.

| gaminator a răspuns:

Hey! Nu vad de ce ar avea, atat timp cat unul dintre acestia se cunoaste foarte bine pe sine. Cei mai buni scriitori de beletristica sau romane, sunt excelenti observatori a ceea ce se intampla in jurul lor si inteleg problemele firii umane, chiar daca pot pleca de la ipoteza gresita.

| alexxserb a răspuns:

Dezvoltarea tulburărilor de personalitate nu este cauzată de scrierea despre personaje cu personalități diferite. Scriitorii adesea creează personaje variate și complexe ca parte a procesului creativ, iar acest lucru nu indică automat o problemă psihologică. Tulburările de personalitate sunt condiții clinice care implică modele persistente și maladaptive de gândire și comportament, nu rezultă din creația literară.