| Iuliana197 a întrebat:

Puteti sa-mi explicati si mie ce inseamna cuvantul "extaz"? Am de facut o compunere pe aceasta tema, dar nu stiu cum sa o fac? Imi poate da cineva un exemplu, dar nu luat de pe net?

4 răspunsuri:
| Epigonul a răspuns:

EXTÁZ, extaze, s. n. 1. Stare psihică de mare intensitate, caracterizată prin suspendarea aparentă a contactului cu lumea înconjurătoare, imobilitate, scăderea controlului asupra propriei persoane, euforie, halucinații etc., care apare sub influența unor ritualuri și practici religioase. ♦ (Med.) Stare nervoasă în care bolnavul, urmărit de idei fixe și de exaltare mintală, este lipsit de senzații și incapabil de mișcări voluntare

EXTÁZ s.n. 1. Stare emoțională de exaltare, care se naște din contemplarea aprofundată a unor lucruri extraordinare și în care toate preocupările și sentimentele dispar în fața unui singur sentiment dominant de admirație.

Ai o compunere de facut pe baza unui singur cuvant?

| Iuliana197 explică (pentru Epigonul):

Tema compunerii trebuie sa fie "extazul".
Definiitile astea le-am gasit si eu, dar nu ma ajuta cu nimic sad!

| 7names a răspuns:

Buna! Extaz inseamna o stare imensa de fericire.

| Ilciuc_Rubben_1997 a răspuns:

Aici ai sinonime legate de cuvântul "extaz": http://dex.dictoo.eu/index.php?cheie=extaz&m=0