| anonim_4396 a întrebat:

Hey...Cum imi dau seama daca ma trag din daci sau romani? Era un truc prin care iti dadeai seama dupa forma urechii sau cam asa ceva, nu mai stiu sigur. Voi stiti trucul? Imi puteti amintii cum era? Daca stiti altele, mi le puteti spune? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Daca lobul urechii e lipit atunci eşti roman, daca nu eşti dac big grin

| Attomm98 a răspuns (pentru eluveitie):

Nu este adevarat, daca lobul urechii este lipit atunci esti dac si daca nu e esti roman...scuze dar am intreb pe cineva de la muzeul de istorie tongue

| claudiea79 a răspuns:

Dupa parerea mea istoria poate fii falsificata. nu inteleg cum ne putem trage din traian si decebal? ca nu erau impreuna. datele sint incomplete. nu am fost acolo nu putem stii adevarul. adevarat.

| danut a răspuns:

Este vorba de lobul urechi, la romani este mai dezvoltat in jos, avand o forma de jumatate de cerc, pe cand la daci lobul este mai putin dezvoltat avand o forma putin curba, mai mult dreapta (ureche fara lob). Lobul este acea parte de care se prind in genere cerceii (pe vremuri caci acum se prind peste tot).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca LOBUL URECHII arata ca noi suntem majoritari romani.
Si popoarele slave au urechile lipite "obligat" sau popoarele nordice.

| An6ra a răspuns:

@eluveitie de fapt este exact invers lipit=dac, nu=roman...dar "mersi" pentru informatia eronata...