| anonim_4396 a întrebat:

Hey...Eu sunt clasa a VI-a si invat dupa-amiaza. Cei care invata la noi in clasa de dimineata sunt clasa a VIII-a. Dupa ce ei au plecat, am gasit intr-o banca o carte pe care le-au dat-o profesorii cu liceele din Constanta si cu domeniile acestora. La domenii am gasit cuvantul "Filologie". Am intrebat mai multe persoane ce inseamna si fiecare mi-a raspuns diferit. Pana la urma, ce inseamna acest cuvant? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Anonima_9977 a răspuns:

FILOLOGÍE s. f. Disciplină care se ocupă cu studiul culturii scrise a popoarelor, în special cu studiul textelor vechi și al operelor literare din punctul de vedere al limbii, al influențelor suferite, al modelului în care ni s-au transmis și al autenticității, precum și cu editarea lor.

asta sper sa te ajute...

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| zuzu a răspuns:

Este un profil in liceu
care se bazeaza pe structura umana si limbile strainebig grin

| asdfghgiklgk a răspuns:

Ai grija sa dai cartea aia inapoi pentru ca e FOARTE importanta, nu te poti inscrie la liceu fara ea. Filologie e un profil uman, specializat pe limbi, si pe istorie, geografie, cultura.

| Bitzii~Bitzii a răspuns:

ştiinţa care se ocupă cu studiul culturii scrise a popoarelor, si operelor literare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna... ma numesc ana si va multumesc tuturor celor din clasa mea ca m-au gasit cartile mele va multumesc.