| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Recent pe Facebook prieteniii mei au primit link-uri care nu sunt de la mine desi sunt trimise de mine.
Exista posibilitatea ca contul sa imi fie spart de un Hacker?
Facebook poate sa trimite de pe contul meu la alti utilizatori mesaje?
Ce pot sa fac in cazul in care contul mi-a fost spart?
P.s Am schimbat parola facebook-ului.
Si asta nu este prima data cand mi se intampla acest lucru am mai avut un cont pe facebook sil-am sters.
Al doilea pe care la-am facut am zis sa pot naviga sipe retele securizate cand se poate si asta este mereu.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| CannbalCorpse a răspuns:

Hei este un virus si eu l-am luat doar ca l-am luat dupa YahooMessenger in primele 2 zile nu stiam ce se intampla mereu dadeam mesajepe care nu le trimiteam eu, stiu ca suna ciudat pana la urma mi s-a stricat PC,

http://www.apropo.ro/cash/it-c/virus-pe-messenger-cum-scap-de-el-6088526

Am virus pe messenger! este cel mai trimis mesaj, in ultimele zile, de catre utilizatorii romani. De ce? Simplu, pentru ca acesta s-a infiltrat in calculatoarele lor si nu le-a mai permis comunicarea prin aplicatia Yahoo messenger, trimitand in locul lor link-uri catre galerii foto false, in spatele lor ascunzandu-se fisiere executabile gata sa va infecteze calculatoarele.

Virusul se numeste :Palevo.DP

Uita-te pe site sau mai poti cauta si pe alte site-uri inainte sa fie prea tarzi ca la mine!

sper ca te-am putut ajuta.

14 răspunsuri:
| KostyCool a răspuns:

Cred ca de la facebook este big grin

| Andruta12 a răspuns:

Oricum va multumesc la toti si sper ca voi rezolva problema

| andreydanyel99 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa ai mai putin prieteni pe facebook fiindca ei de indata ce ti-au aflat numele de facebook instantaneu ti-l poate sparge cu un hack eu am doar prieteni care ii cunosc ff bine si i-am vazut fata in fata nu mai da acc la cei care iti dau cerere de prietenie si doar la cei care ii cunosti mai inceraca si schimba id si pass ca asa degeaba schimbi pass daca idul til stie Funda?

| Andruta12 a răspuns (pentru andreydanyel99):

Am ca prieteni numai pe cai care ii cunosc in realitate nu de la cei pe nu ii cunosc si am doar 30 de prieteni care nu este un numar mare.

| marinelmomoratoiu a răspuns:

Facebook-ul iti aceseaza contul pentru a raspandi o reclama!
Sau daca ai jucat un joc. acel joc poate sa trimita cereri prin chat cu linkuri.
Funda sau te contctez prin faxdevil happy

| Andruta12 a răspuns (pentru marinelmomoratoiu):

Pritenilor mei li s-a trimis ceva de genul,, Arati magnific si link-ul" sau,, Te iubesc! uite dovada si linkul' si altele deci nu reclame si cereri de chat cu link-uri

| marinelmomoratoiu a răspuns (pentru Andruta12):

Da-mi funda aia odata!

| Andruta12 a răspuns (pentru marinelmomoratoiu):

Nu mai astept raspunsuri

| andreydanyel99 a răspuns (pentru Andruta12):

Mda s-ar putea ca unul din prietenii tai sa aiba hack sa iti sparga contul

| Andruta12 a răspuns (pentru andreydanyel99):

Nu cred ca s-ar putea sa aiba hack deoarece ei nu sunt chiar asa de buni la calculator si habar nu am cei ala hack

| andreydanyel99 a răspuns (pentru Andruta12):

Nu stiu cum sa iti explic ca e greut adica daca ai Hack esti but daca stii ce i ala si inseamna ca pc tau e stricat ori ai un virus eu ti-as sugera sa il faci din nou sau sa te duci la un reparator care stie meseria asta si dupa fa-ti alt cont de facebook