| Anda20Andrutza a întrebat:

Am 11 ani aproape 12 si sunt la bunici deci m-am ingrasat. >:. Si am 1.52 si 52 de kilograme.

Ce parere aveti? Voi cate kilograme si ce inaltime aveti?

Răspuns Câştigător
| hinatakaname a răspuns:

Esti ok asa cum esti. Nu varsta conteaza, cum zice heckere mai jos, ci inaltimea. Scazi metrul (adica 100 de cm) si cu cat ramai, cam atat ar trebui sa cantaresti (+- 5 kg e OK). Tu esti bine asa cum esti, nu te ingrijora, doar ai grija sa nu exagerezi cu mancatul.

Si iarna, de obicei, te ingrasi in mod natural, pentru ca corpul se apara de frig dezvoltand un strat de grasime. Vei slabi la vara.winking

Sper ca te-am ajutat.

19 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Eşti la limita maximă! Dar ţinând cont că este vacanţă şi sărbătorile de iarnă, este bine!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Oh, Doamne!
Stai linistita fata ca esti perfecta. Ce dracu iti pasa de restul lumii? Bai, daca vrei sa mananci o ciocolata intreaga odata o mananci si gata.
Unde naiba a ajuns societatea asta ca trebuie deja de la 11, 12 ani sa iti faci griji ca esti prea grasa?! Uite, nu toata lumea are 90-60-90. Si care-i problema?
Lasa sa te simti bine, ca stii ce, o viata avem. De ce sa stai toata ziua pe cantar sau in oglinda?
Un om calumea nu inseamna un om slab. Am cunoscut personae ''grase'' cu care m-am distrat de numa. Si niste slabanoage ascunse de o tona de machiaj incat de halloween trebuie doar sa se demacheze, nu sa poarte costum, proaste de pute dupa ele, niste intepate cu nasul pe sus, cu care nu poti sa stai in camera fara sa te gandesti ce bine e cand e liniste.
Eu prefer persoana ''grasa''.

Doamne ce oameni..superficiali si prefacuti.

| anss23 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Ideea e ca de la o anumita greutate in sus(la care cea care a pus intrebarea a cam ajuns)devii deja nesanatos.Nu a spus nimeni ca trebuie sa fii subnutrit, dar nu trebuie nici sa nu-ti pese de corpul tau si sa mananci toata ziua fast-food si ciocolata in ideea ca viata e scurta.Asa ti-o scurtezi si mai mult.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru anss23):

Da mai, dar sa slabeasca ca 11 ani? Adica sa tina o dieta la asa varsta? Isi da peste cap tot metabolismul.
Nu e ca si cum ar avea 70 de kg. Si oricum, cred ca majoritatea lumii iarna se ingrasa. Nu vad de ce aproape toti i-au spus unei fete de 11 ani ca e grasa, si trebuie sa slabeasca.
Mai ales ca, pana la varsta de 18-19 ani nici macar nu e recomandat sa tii o dieta, si in plus corpul se schimba enorm in cazul unor persoane. Poate ca va creste in inaltime si va ramane cu greutatea asta. Nu aveti de unde sa stiti. Las-o sa se bucure de vacanta, de sarbatori, fara sa isi faca griji ca e ''grasa''.
Societatea oricum o va forta sa se ocupe de aspectul fizic de pe la 14-15 ani in sus.

| anss23 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Da,ai dreptate, nu este bine sa tii diete la o varsta de 11-12 ani, dar sa mananci sanatos nu face rau niciodata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Am o prietena, e grasa, are si probleme cu inima = nu poate depune efort, avea sub 18 ani = nu era ok sa tina dieta, cica, si manca toate prostiile. Sa te abtii de la nu stiu ce mancaruri grase, nu inseamna ca tii dieta, sau sa nu mananci 5 ciocolate pe zi ci doar jumatate din una, sau sa nu mananci noaptea jumate de paine cu nu stiu ce care ingrasa tare.
Problema e ca iti maresti stomacul si o sa ceara tot mai mult, o sa te tot ingrasi.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru anss23):

Ai si tu dreptate in privinta mancarii sanatoase. Dar unii nu au spus ca e mica, si sa nu tina diete.
Daca cineva iti spune: ''Wow...la varsta ta...ar fi trebuit sa ai.'' ce te gandesti? Ca trebuie sa mananci sanatos, sau ca esti prea grasa, trebuie neaparat sa tii dieta si sa nu te mai indopi? Unele raspunsuri m-au deranjat, si de asta am reactionat.
Nu am facut deloc referire la raspunsul tau, care probabil e cel mai bun.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda, ai dreptate.
Eu nu m-am referit ca trebuie sa manance orice, oricat, oricand. Am vrut sa subliniez ca la varsta pe care o are nu trebuie sa tina diete, si nu trebuie sai isi faca foarte mari griji in legatura cu greutatea ei. O matusa de-a mea avea 1, 65 si 70 de kg cand avea 15-16 ani. Acum la 20, 20 si ceva de ani arata perfect, fara dieta sau eforturi.
Nu mi-o imaginez pe fata care a pus intrebarea indopandu-se ca sparta non-stop. Dar e o porcarie sa se simta nasol ca e ''grasa'', inca de la varsta asta.

| anss23 a răspuns:

Ai putea sa slabesti 5-6 kilograme, dupa parerea mea, dar avand in vedere varsta ta, esti destul de micuta deci nu e bine sa tii cure de slabit de pe acum.Incearca sa mananci mai sanatos, nu mai mult de 3 mese principale pe zi, sau 5-6 mese mai mici, si mananca mai putine dulciuri si prajeli.happy

| djalexandrual a răspuns:

Esti perfect...Nu esti ggras/a La 1.56(ex) trebuie sa ai 56 kg...deci esti numai binewinking

| Kristina_3133 a răspuns:

Am 1,69 si 47 km si am 14 ani jumatate. Cred ca ar trebui sa faci putin sport si se va rezolva :*

| AndreeaD12 a răspuns:

1.60 si 40 Kg.
E cam mult la inaltimea ta.
Ai face bine sa mai dai jos.

Funda please?batting eyelashes

| AndreeaD12 a răspuns:

Oh da, si am 11 ani.
Normal pentru varsta si inaltimea ta ai fi trebuit sa ai 40 maxim 45.

| HεεЌεЯε a răspuns:

Wow...la varsta ta...ar fi trebuit sa ai vreo 45, 46, mediu..eu mai am 4 luni pana fac 11 ani si am 39 de kg.m-am ingrasit nitel fata de cum eram..si am 1m si 4 sau 5, cam asa

| EllaCikka a răspuns:

Eu am 1.50 și 30 kg

| OnStepToDie a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti, greutatea ta este perfect normala, greutatea ta trebuie sa se afle intre 43-58 kg happy.Eu am 1.56 si 47 de kg., eu trebuie sa ma incadrez intre 46-58 de kg... Dar ma simt grasa si tot incerc sa slabesc si nu reusesc. Parerea mea este ca stai bine cu greutatea si e normal sa pui cateva kg iarna happy, la vara stai linistita ca o sa scapi de ele.

| o3oDYAo3o a răspuns:

Lasa nu asta conteaza dar daca vrei sa slabesti manaca multa varza si grapefruit, crede-ma ajuta happy

| rainbow91 a răspuns:

Normal ar trebui sa ai cu 10 procente mai putin decat inaltimea. La 1, 52 ar fi ok sa ai intre 42-45 dar in momentul in care ai sa cresti o sa slabesti happy Succes si ai grija ce mananci.

| hinatakaname a răspuns (pentru rainbow91):

10 procente din 152 inseamna 15, 2. Nu stiu cum calculezi tu, dar mie 152-15, 2 imi 131, 8... Cum ai ajuns tu la 42-45?!