| Didi908 a întrebat:

Azi la testul initial la lb.romana a trebuit sa scriu un enunt in care cuvantul imparat sa fie atribut si eu am scris: " Bogatul imparat are un castel mare" au credeam ca e asa: despre cine se vb in propozitie? despre bogatul care bogat imparat raspune la un substantiv[subiect] deci e atribut! dar cred ca am gresit! voi ce ziceti? fundita

Răspuns Câştigător
| Piku a răspuns:

Da este foarte bine! Care bogat? IMPARAT si ti.a raspuns imparat intrebarile atributului: care? ce fel de? sper ca te.am ajutat fundita?kiss

3 răspunsuri:
| chemicalX a răspuns:

Pai este gresit pentru. ca imparat este subiect iar bogatul este adjectiv, este confundat cu subst./subiectul ca este pus in fata si este articulat dar nu, este atribut.
Alt exemplu putea fi: Tu, imparate, ai un castel mare sau nu stiu cum sa zic si imparate ar fi fost Atribut apozitional big grin

| LalLyBoOmD a răspuns:

E gresit pentru ca imparat este subiect si bogatul este atribut! Despre cine se vb in propozitie? Despre imparat!

| corolav a răspuns:

Două răspunsuri ar fi sunat astfel :
Hainele împăratului...şi
Calitatea de împărat o are acela care...
În fiecare din aceste două exemple substantivul "Împărat" are funcţia sinctică de atribut.