| Geeo700 a întrebat:

cum conving inspectoratul sa imi accepte transferul la alt liceu sunt clasa a 9 bilingv iar liceul la care sunt acum e preadeparte de mine ma pornesc de la 6 45 si ajung cu intarziere de fiecare data cu tramvaiul ma trage curentul si mi sau umflat ochii si ma dor si am si miopie iar pe jos am facut rana la picior cat despre liceu nu mai pot e prea mult pentru mine am fosttla liceul care vreau sa ma transfer iar directorul
mi-a spus ca el ma primeste dar trebuie sa ma duc sa conving inspectoratul fiindca cei de clasa a 9 nu se pot muta in sem.1

decat in situatii exceptionale deci ce sa fac? Cum sa conving
inspectoratul? P.s liceul care vreau sa ma mut e mult mai
aproape de mine si pot si pe jos la el si problema e ca eu nu
prea pot alerga mult cum fac la liceul care sunt acum
Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART.148.Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) la recomandarea de transfer eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) la/de la învăţământul de artă sau sportiv;
d) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Poti invoca doua motive: nu vrei sa urmezi la bilingv (prevazut la lit.e) si motivul apropierii de domiciliu. Este indeplinita conditia mediei de admitere, cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul unde vrei sa te transferi?

| Geeo700 explică (pentru Ioandelasal):

Da o am foarte mare peste ultimul intrat acolo mersi mult de raspuns stau asa cu o frica desii am destule motive ca sa ma mut mersi mult!

1 răspuns: