| Byby_8607 a întrebat:

cum rezolv problema asta la mate?
problema: 657 sticle trebuie azezate in lazi de cate 30 de sticle.De cate lazi este nevoie? Urgent ajutor plsss

Răspuns Câştigător
| muteanupaulcostin a răspuns:

Usor. 657 :30=21 rest27 deci e nevoie de 22 de lazi. si in una dintre lazi iti raman 3 sticle goale. ai inteles?

2 răspunsuri:
| dracidus a răspuns:

Byby, problema asta e mult prea banala. Serios, du-te la scoala. Pur si simplu trebuie sa imparti 657 la 30 si aflii de cate lazi ai nevoie...

| CyPack a răspuns:

Ai nev de 22 de lazi...in 21 pui cate 30 de sticle.iar in ultima(a 22-a).pui restul.adica 27 de sticle big grin