| KidOoNh a întrebat:

de ce zapada este alba si gheata transparenta pentru ca si zapada este compusa din apa si apa este transparenta Fundabig grin

2 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

Păi gheața e doar apă înghețată. Dar când un norișor și o norișoară se întâlnesc, ei se... Și pentru că e frig acolo sus, sperma norișorului îngheață și se transformă în zăpadă big grin Și de-aia e zăpada albă

| alecs871 a răspuns:

Datorica presiunii atmosferice unde se formeaza, gheata se formeaza jos, la suprafata pamantului, iar fulgi... sus, unde este un pic mai diferit.