| ஜAliSeeஜ a întrebat:

ieri am nascut o fetita sanatoasa si frumoasalove struck.A luat nota 10 la nastere ...prima baita normal a fost la spital in chiuveta...
Insa imi e frica cum va fi acasa...eu astazi ma externez si trebuie prima baita acasa.Imi e tare frica...doctorii mi'au explicat cum se face, dar imi e frica cu caputul.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
felicitari mamicuta draga, sa iti traiasca si sa fiti sanatoase alaturi de tatic..sa nu ai teama de nimic, instinctul matern, te va face sa urnesti muntii din loc, asa imi facem si eu griji, la 18 ani am dat nastere primului meu printisor, mama avea o oroare la gandul ca nu o sa ma descurc, si crede-ma ca m-am descurcat de minune si nu era telefon/internet etc..acasa cand eram, nu imi ajungea un pat sa dorm, apoi cand am nascut, avea loc destule persoane in pat, aveam o grija imensa pentru ingeras, iar noaptea ma trezeam instantaneu..la baita, ii vei tine mana sub capiar pe fundul baliutei, ii vei pune un scutec apoi il asezi pe ingeras.apa sa nu fie prea calda, intotdeauna vei proba apa la incheietura cotului asa simti cel mai bine teperatura apei.dar daca mama ta e aproape de tine, te va ajuta si invata cu siguranta...de verisoara ta ce stii? pop si aveti grija de ingerasul vostruhappy
O zi frumoasa sa avetihappy

| ஜAliSeeஜ explică (pentru caramela):

Verisoaramea mea s-a descurcat=]] nu stiu cum...a citit pe net...dar mie mi-a fost mai frica.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ii tii mana stanga sub ceafa sustinandu-i si capusorul.Iar cu mana dreapta o speli usor pe tot corpul.La fel cand o intorci cu fata in jos ii sustii barbia si capusorul sa nu traga apa pe nasuc.O speli intr-o albie de plastic numai pentru ea si nu pui apa decat sa o acopere pe jumatate.Apa sa fie putin mai calduta de corpul ei.Albia sa nu o folosesti decat special pentru ea.Nu folosi acelasi sapun cu care va spalati si voi.Gasesti prin market sapunele pentru copii.Sunt barbat dar mi-a placut sa ii fac baie baiatului meu cand era mititel. Sper ca te-am ajutat. Felicitari pentru aia mica.

| foxsilver a răspuns:

Felicitari, mamico!
Sa creasca mare, mare, mare,
Sa aiba parte de iubire,
Sa aiba parte de noroc,
Sa traiasca-n fericire
Cu tot neamul la un loc!happy

Draga mea, nu-ti fie teama de absolut nimic! Instinctul matern este foarte puternic, si va functiona foarte bine, ca atare, increde-te in el. Cu iubire, rabdare si multa atentie, vei trece de aceasta teama. In plus, te poate ajuta si mama sau soacra, daca vor fi pe langa tine.
Hai, curaj!

| tashajkl a răspuns:

Ai incredere in tine, fii calma... ii tii capusorul in palma ta stanga iar cu cea dreapta incepi sa il speli usor fara sa apesi pe el, da-i usor cu sampon pe capusor masandu-l usoor... ai sa vezi ca nu e greu, asta pana ce te obisnuiesti happy succes