| IrinaDelia a întrebat:

Hey, TPU mersi. mult cealalta chestia cu pct. e pe cale sa se rezolva, insa mai am o problema, vine saptamana alfel, si lucrez la revista scolii, si imi trebuie o invitatie la lectura adica o carte oarecare trebuie sa scriu de ce mi-ar place mie ca sa o citesca si elevii sau o carte care nu mi-a placut. Dar nu am nimic in minte, trebuie facut ce va de genul:Mie mi-a placut cartea acesta pentru ca.........Va rog promit ca dau funda raspunsului care ma ajuta sa scriu invitatia la lectura!

Răspuns Câştigător
| lion13 a răspuns:

Uite un exemplu la cartea Aventurile lui Tom Sawyer:Mie mi-a placut cartea aceasta pentru ca autorul adica Mark Twain vorbeste clar si este usor de inteles, nu se lungeste si spune totul mai pe larg. el povesteste despre un copil pe nume Tom Sawyer (cum ne spune si titlul) si prietenul sau cel mai bun Huckleberry Finn, ei descopera un secret urias si dau peste ceva ce ar trebui sa ramana ascuns si doar Injun Joe ar trebui sa stie de ea acest domn a facut multe lucruri ca sa o detina, insa cei doi amici in incurca planurile daca vreti sa stiti ce au descoperit cititi cartea!(ei au descoperit o comoara doar ca sa iti faci o idee)
Aceasta carte contine si crime si drame si actiune si aventura si MOMENTE CRUCIALE PENTRU PENTRU TOM SAWYER.

1 răspuns:
| andrew131 a răspuns:

Te pot ajuta.
,, Mie mi-a placut cartea Heidi.Citite-o si voi. E despre o fata care e dusa la bunicul ei. Dar mai tarziu ea este dusa la oras unde nu ii place. Ea il va intalni pe Peter, un cobanas si pe bunica sa.Mai mult nu va spun, va las sa aflati singuri."
ps:sunt nou si nu am nici o funda, deci dupa cum ai spus in intrebare, imi dai funda?