| Flowerz a întrebat:

Imi puteti spune niste "citate" despre amintiri, trairi? happy fundita la cea mai frumoasa :*

Răspuns Câştigător
| Anestezia a răspuns:

Amintirea este singurul paradis de unde nu ne poate alunga nimeni. (Jean Paul)
Amintirile se nasc la despartire (proverb german)

Amintirile sunt stelute a caror lumina mangaietoare patrunde in intunericul tristetii noastre. (n.n.)

Cu cat mai frumoase amintirile, cu atat mai grea despartirea.
(Dietrich Bonhoeffer)

Amintirile nu ne mai pot omori; cel mult pot face o rana sa doara si sa sangereze din nou. (Octavian Paler)

Amintirile indulcesc viata dar uitarea o face suportabila.(Honoré de Balzac)

Amintirile adunate impreuna sunt uneori mesaje ideale. (Marcel Proust)

Si m-am intrebat daca amintirea este ceva ce posed sau ceva ce-am pierdut.
(Woody Allen)

Dorul este focul care arde sperantele, dorintele, durerile... iar cenusa care ramane reprezinta amintirile... (Octavian Paler)

O ora nu este doar o ora, ea este un vas plin de parfumuri, de tonuri, de planuri si climate. Ceea ce noi numim realitate este o relatie anume intre sentimente si amintiri. (Marcel Proust)

1 răspuns:
| Meryem027 a răspuns:

Amintirile reprezinta parfumul sufletului. Asta-mi vine in minte, e preferatul meu!