| JusTyourLoV3 a întrebat:

Interpretati aceasta afirmatie : Mestesugul nostru este cel mai inefabil si mai mincinos. Fundaa + vot

6 răspunsuri:
| loryM_5129 a răspuns:

Buna. si eu am de interpretat aceeasi expresie si nu stiu ce sa fac. Daca ai facut-o cumva la scoala ma poti ajuta si pe mine.Astept un raspuns

| Rafadavid a răspuns:

Interpretarea enuntului este cu neputinta, caci este absurd.
Inefabil = perfect. Nu exista termen de comparatie in materie de perfectiune. Nu poti spune "cel mai perfect", ori "mai perfect decat".
Autorul afirmatiei este un/o cretin/a.

| acinoi a răspuns (pentru Rafadavid):

Autorul este chiar Arghezi. Si eu am tema asta. Nu am nici macar o idee despre ce ar trebui sa scriu. Profesoara mi-a zis sa scriu cel putin 8 randuri!? NU stiu nici cum sa incep.cryingbig grin

| Evander_Anca_1999 a răspuns (pentru Rafadavid):

Inefabil înseamnă "de neexprimat in cuvinte". Ca urmare, autorul, Tudor Arghezi, ofera o nota de subtilitate si filosofie in spatele afirmației de mai sus, referindu-se la un tip elaborat de "mincinos", reflectand inspirație, tehnica si rabdare.

| JusTyourLoV3 explică:

E de tudor arghezi

| Rafadavid a răspuns (pentru JusTyourLoV3):

Imi place Tudor Arghezi. Este unul dintre poetii mei favoriti. Cauta mai ales poeziile lui cantate de Tudor Gheorghe.
Dar aceasta afirmatie tot imbecila ramane.