| EuSiDoarAtat123 a întrebat:

Intrebare de FIZICA
Cub un cui de fier, un ciocan si o tabla de aluminiu si un vas cu apa clocotita incearca sa demonstrezi ca aluminiul se dilata mai puternic decat fierul

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Bagi cuiul si tabla in apa fierbinte.Lasi un timp metalele in apa, dupa care le scoti afara si bati cuiul in tabla. Apoi scoti cuiul afara si lasi metalele sa se raceasca. Dupa ce s-au racit, se va observa ca (virgula) cuiul nu va mai intra in gaura.Asta explica (virgula)ca tabla s-a dilatat mai mult decat fierul.

| EuSiDoarAtat123 explică (pentru suffarstar):

Mersi
Esti un geniu al fizicii happy

| suffarstar a răspuns (pentru EuSiDoarAtat123):

Cu placere.Nu sunt un geniu laughing sunt clasa a 10-a nici macar nu sunt la profil fizicalaughing.Ma bucur ca te-am putut ajuta.

| EuSiDoarAtat123 explică (pentru suffarstar):

Eu sunt pe a 6-a... laughing

| suffarstar a răspuns (pentru EuSiDoarAtat123):

Sa cresti mare, si spor la note mari.winking

| EuSiDoarAtat123 explică (pentru suffarstar):

Mersiiii happy

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Explica te rog ce inseamna " cub un cui" si cat de mare este cuiul, ciocanul si cat de groasa este tabla.

| EuSiDoarAtat123 explică (pentru neutrino):

1. Am vrut sa scriu "cu un cui"
2.N-am primit detalii din astea ca era in manual problema...