| alex495 a întrebat:

La tara uneori pe plante gasesc ca o flegma asa si parintii mi-au zis ca e scuipatu cucului. Chiar cucul sa scuipe aproape peste toate plantele?

5 răspunsuri:
| nellyneliana a răspuns:

Bună! Nici eu nu știu ce este, dar știu sigur că cucul nu scuipă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:)) Este denumirea populara a unei boli observate la multe plante, mai jos o sa-ti trimit ceva in care se explica mai multe :
http://achenathen.blogspot.ro/2011/05/scuipatul-cucului.html

evenso
| evenso a răspuns:

Http://3.bp.blogspot.com/......ucului.jpg

Aceste specii de insecte se dezvolta intr-o spuma alba, produsa de larve si se regasesc pe suprafata frunzelor. Acestea se hranesc cu seva frunzelor, chiar din interiorul spumei create, distrugand astfel, incet si sigur, verdele copacului. Larvele se indeparteaza mai intai manual, iar apoi cu insecticid.

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

| Cosmynelo10 a răspuns:

Asa se zice dar nu-i adevarat.Este un mucus de la plante, ca doar, cucu ceala n-are in transu numa scuipatlaughing
Sper ca te-am ajutat! Bafta in continuare :*!

| MMihai a răspuns:

Ți-au răspuns deja ei!