| anonymme a întrebat:

"Limba taie mai tare decit sabia". Cine ma ajuta sa comentez acest proverb? plsss sad. Fundita pentru. cel mai bun comentariu!

5 răspunsuri:
| Mik3 a răspuns:

Daca cineva te-ar rani cu o sabie, durerea o vei simti atunci, adic o perioada scurta de timp dar cuvintele te pot rani pentru perioade lungi sau pentru tot restul vieti

| doinitza a răspuns:

Cuvintele au cele mai ascutite taisuri... ele taie in inima ta mai adanc decat orice sabie, rana se vindeca dar cicatricea ramane.

| ZeYa a răspuns:

Proverbul vrea sa sugereze faptul ca, in unele cazuri, vorbele ranesc mai tare decat o lovitura fizica.

| rozelor a răspuns:

Buna! cuvintele dor chiar daca vin din partea unor necunoscuti, durerea fizica doare mai putin decat cea psihica, gandul te omoara

| scarry a răspuns:

Cuvintele iti pot face rani mai dureroase si mult mai indelungate decat sabia