| aragon18 a întrebat:

M-am saturat de generatia din zilele de astazi. La fiecare pas vad cate-o 'diva' sau un 'cocalar' mandrii de ceea ce sunt. Nu mai suport fazele astea straight face Pana si in scoala mea exista astfel de oameni. nu inteleg ce tot vad ei in 'mandria' asta a lor. invidie, manie si mai stiu eu. ce oh go on Urasc sa se tot faca glume pe seama mea si sa fiu luata mereu peste picior si deja am observat cum unele persoane incearca sa ma faca pe mine sa pic de proasta in fata altora. Cum as putea sa fac sa nu imi pese? Am pierdut o groaza de prietene care in momentul de fata tot ce stiu sa faca este sa isi bata joc straight face De evitat nu pot, am incercat mereu asta, sa fiu indiferenta, dar chiar nu imi iese, sincer. Se cred unele asa populare in lumea asta, incat dau pe langa :-s. M-am gandit mult la subiectul asta si de aceea postez acest 'textulet' pentru a primi putin. ajutor :-s Cum as putea sa ma descurc in situatiile astea? Voi cum faceti, fetelor? straight face Cum reusiti de fiecare data sa tineti piept si sa nu puneti nimic la suflet? Va rog, fara 'mistouri'. sigh

Răspuns Câştigător
| Ralluxd a răspuns:

Buna! Si eu sunt de acord cu tine ce vad oamenii astia in ei: rautate, incidie si multa ura. Se cred importanti, dar sunt nimicuri. Sincera iti spun ca si eu ma lovesc in fiecare zi de aceasta problema! O solutie poate fi aceea de a le arata ca tu esti mai desteapta si nu te pune cu ei. Trantandu-i cu indiferenta o sa-si dea seama ca ei vorbesc degeaba. Pur si simplu nu ii baga in seama. In al doilea rand ai putea sa ii spui dirigintelui tau sau invatatorului. Daca nu, poti incerca sa iti faci un grup mai apropiat de fete si sa va distrati numai voi. Nu bagati restul oamenilor,, importanti'' in seama. Sper ca intelegi ce vreau sa zic. Si in legatura ca ti-ai pierdut multe prietene/colege din cauza acelor persoane pe care nu le suporti. Ramai linistita si vezi-ti de invatatura. Nu sunt singurele fete de pe Pamant. Asa am patit si eu, si stii ce am facut? Prima data eram disperata cand am vazut cum se comporta cu mine, dar apoi am stat linistita si s-au impacat inapoi cu mine. Problema la mine era ca o fata o ura pe cealalta, dar fata aceea care era urata nu stia asta. Eu i-am spus adevarul iar ea mi-a multumit. Chestia e ca ea credea ca eu am vorbit urat despre ea, dar dupa aceea si-a dat seama ca a gresit ca m-a acuzat. Deci cum ti-am spus trateaza-i cu indiferenta sau daca se iau de tine poti tu[impreuna cu prietenele tale] sa,, sariti'' cu gura pe ei. Adica sa le spuneti dar cine va credeti? Noi nu suntem niste papusi. Sa stii ca cateodata trebuie si putin tupeu. Pa, te pup si SUCCES!

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Pun la suflet, dar stiu ce trebuie sa fac : nu spun ceea ce gandesc.
Daca fiecare om ar spune ceea ce gandeste in fata, nu ar mai exista nici 4 prieteni in lume.
Incearca sa nu iti mai pese atat de tare, fiecare cu treaba lui.

| Fredie a răspuns:

Buna. Cele pe care spui ca le-ai pierdut, nu cred ca le poti numi cu adevarat prietene. Stiu ca intre fete, prietenia este un lucru un picut mai dificil de realizat, insa daca esti mai atenta, mai selectiva si ai grija sa stai de vorba doar cu persoane care chiar merita sa faci asta, eu cred ca ai sanse sa ti faci si cateva prietene adevarate. Ai avea nevoie probabil de o pastila de nesimtire tu, pentru a rezista mai bine in mediul in care te invarti, la fel ca multi altii dintre noi. Dn pacate cum asa ceva nu s-a inventat inca - din cate stiu eu cel putin happy - nu ti pot spune decat: nu te schimba! Ramai asa cum esti, adica o persoana cu bun simt si fa tot posibilul sa eviti restul specimenelor. Nu merita atentia ta si cu atat mai putin nu merita sa te lasi afectata, de caracterul lor sau mai bine spus, de lipsa acestuia. Pa, pa.

| Marcian a răspuns:

In primul rand trebuie sa tii minte ca niciodata sa nu renunti la opiniile tale si sa nu te dai batuta chiar daca nu mai ai sanse de izbanda.Cu acestea spuse ar trebui sa stii ca aceste "vedete" nu sunt prea destepte, altfel ar fi fost ofiteri co-execurivi la vreo mare corporatie sau niste persoane publice respectate ce nu s-ar manifesta astfel, astfel sunt destul de usor de facut si mai mult de ras de catre moderatorii emisiunilor la care patricipa si daca mercenarii aceia fara scrupule de la televiziuni pot sa-i faca de ras atunci poti si tu, astfel poate reusind sa-i "vindeci" macar partial si sa-i convingi pe ceilalti destepti ce admira astfel de spacimene sa se opreasca.Vezi tu toate aceste "vedete" iubesc sa fie cunoscute dar urasc sa fie batjocorite.De asemenea sper sa te consoleze faptul ca marea majoritate a acestor persoane vor ajunge vai de viata lor mai devreme sau mai tarziu si tine minte ca Romania este un caz mai special, nu peste tot este asa.Iti urez noroc in aceasta cruciada a bunului simt impotriva nesimtirii si incompetentei.

| anad a răspuns:

Sigur mai exista in anturajul tau o alta fata care este ca si tine.Incearca sa fii doar cu ea prietena, iar pe celelalte poti sa le eviti ca sunt si alte locuri in curtea scolii nu doar unde sunt ele! In afara programului de scoala poti sa nu ai nici o tangenta cu ele si nici macar sa nu te intereseze ce fac. Important este ce faci tu, ca e viata ta, nu a lor! Peste cativa ani nu mai auzi de ele si constati ca te-ai consumat degeaba!