| anonim_4396 a întrebat:

Mai stie cineva cum se afla c. m. m. d. c (cel mai mare divizor comun) si c. m. m. m. c (cel mai mare multiplu comun)? Daca da, va rog sa-mi spuneti si mie. Dar nu luati de pe net si puneti aici ca de acolo nu inteleg nimic. Asa cum stiti voi.

7 răspunsuri:
| Bacteriuță a răspuns:

@ anonim, care e puterea cea mai mare?

| Bacteriuță a răspuns:

Si care e puterea cea mai mare, deci? at wits' end

| ReaPer_6576 a răspuns:

Deci ca sa afli cmmdc trebuie sa simplifici numerele de ex iti iese
3 x 2 x 4 x 4 la 2
si scriem asa
3 x 2 x 4 la 2
adica am luat numarul care se repede dar pe cel mai mare
si le adunam

iar cmmmc tot asa numai ca il iei pe cel mai micwinking
bft
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da
pai se scoate radacina patrata din fiecare numar si apoi se ia toate numerele in ordine crescatoare o singura data comune si neconune la puterea cea mai mare si se aduna.asa se afla cel mai m m c

| LidiaMarinescu a răspuns:

Trebuie sa descompui nr in factori primi si apoi pe cmmdc se ia o singura data nr comune la putera cea mai mica, dar la cmmmc se ia factori comuni si necomuni la puterea cea mai mare

| SmecheBossTheBoss a răspuns:

C.m.m.d.c se afla astfel : 1.Descompunem numerele in produse de puteri de numere prime.2.Scriem numerele ca produse de puteri de numere prime.3. Alegem factori primi comuni la puterea cea mai mica.4.Ii inmultim si c.m.m.m.c :1Descompunem numerele .2.Scriem numerele ca produse de puteri de numere prime. 3.Alegem factori primi comunisi necomuni la puterea cea mai mare.4.Ii inmultim

| FataKuStill a răspuns:

C. m. m. d. c-iei factorii comuni si necomuni o singura data la puterea cea mai mica