| BeInnocent a întrebat:

Maine am teza la lb romana si ne-a zis profesoara ca cu siguranta ne va da sa zicem propozitii la diferite cazuri..imi puteti spune de ce trebuie sa tin cont pentru a realiza? De prepozitii sau ce?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cazuri are doar SUBSTANTIVUL și substituții acestuia (PRONUMELE, ADJECTIVUL, NUMERALUL)

Să ții cont că ele(cazurile) pot fi recunoscute si după prepozițiile pe care le însoțesc.

Cazul NOMINATIV e singurul caz care NU ARE prepoziție

Cazul ACUZATIV are prepozitiile scurte (ex: de, la, spre, către, de la, până la etc)

Cazul GENITIV are prepozitii lungi (ex: împotriva, contra, asupra, la mijlocul, la dreapta, la stânga, în fața, în spatele, deasupra, dedesubtul)

Cazul DATIV are prepoziții fixe!
(ex: conform, datorită, mulțumită, asemeni, potrivit, aidoma, grație)

Cazul VOCATIV poate fi recunoscut după terminație, prin faptul că se desparte prin virgulă de restul propozitiei și se termină cu semnul exclamării.
Terminațiile sunt:
o (fato!, Mario!)
ă (coniță!)
-le (băiatule!)
-lor (fetelor!)

1 răspuns:
| PavelVladescu a răspuns:

DE SUBSTANTIVE SI PRONUME (Ca numai alea au cazuri)Ex1:Catelul meu este alb=a cui catel, al meu este in cazul GENITIV! Ex2:ii dau fetei o floare=cui ii dau, fetei cazul DATIV! sper ca da sau daca nu iti mai dau un exemplu:
Lam vazut pe florin=pe cine am vazut, pe florin cazul ACUZATIV!