| AndreeaSiAndra a întrebat:

Mos craciun exista? argumentati raspunsul

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Da! Exista Mos Craciun, nu mai exista ''mos gerila'' a disparut odata cu comunistii.Priviti si va minunati, cu cata emotie, copii il asteapta, pregatiti cu cantece si poezii, cum am putea sa îi mintim ca nu este adevarat.

24 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Eseul argumentativ pe care vrei sa ti-l fac, sa fie de 15 sau 20 de randuri?
El exista in inima ta, crede si vei fii fericita!

| r8driver a răspuns:

Da existawinking l-am vazut de multe oriwinking

| Kitty a răspuns:

Dap, exista in fiecare dintre noi, pentru ca fiecare a facut cel putin un cadou. Ce super era atunci cand eram mici si credeam intr-adevar in Mos Craciun, emotiile acelea cand il asteptai si atunci cand deschideai cadourile, este ceva de neuitathappy

kratos
| kratos a răspuns:

Din pacate este doar o poveste! Stiu multi pustani care au fost dezamagiti cand si-au vazut parintii ca le pun cadouri sub brad in locului Mosului. Eu de la varsta de 5 ani nu mai cred in asa ceva deoarece la gradinita ne-a adus o Mos Craciunita foarte tanara si zicea ca este baiat si ca ea aduce la toti copii cadouri si ne aburea pe acolo...

| User a răspuns:

Nu exista. E vrajeala laughing

| I'm just me a răspuns:

Ce intrebare... eu nu cred ca existalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună draga mea happy

Poate există poate nu, poate nu este chiar "Moşul" dolofan cu barbă albă şi haine roşii pe care îl aşteptăm, poate fi chiar cea mai dragă persoană.
În asta constă armonia sărbătorilor, în asta constă bucuria de a primii cadouri. Moş Crăciun există! În sufletul fiecăruia, Moşul este persoana care te face fericit, te face să zâmbeşti în timpul sărbătorilor. Fără el nimic nu ar fi la fel.
Mult succes, să îţi aducă moşul tot ce doreşti happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sarbatorile de iarna nu ar fi aceleasi fara Mos Craciun.Mos Craciun exista in fiecare din noi, in inima si sufletele noastre, in seara de ajun atunci cand darui sau primim un cadou cat de mic simbolic, poate fi chiar... un sarut.

| Bacemi a răspuns:

Mos Craciun exista daca tu vrei tu sa existe. Eu cred in vorba care spune ca : nici un miracol nu are loc daca nu crezi in el.

| Eron a răspuns:

Pentru cei mici exista, el fiind reprezentat de parinti(chiar daca ei nu stiu). Insa nu si pentru cei mari.De fapt nu exista nici un Mos Craciun.Ciudat este faptul ca desi sarbatoarea craciunului este in cinstea nasterii lui Isus, totusi foarte putini oameni vorbesc despre acest lucru. Oamenii prefera mai mult sa-si imagineze mosi, care fac cadouri etc., decat sa se gandeasca la minunatul eveniment ce s-a intamplat acum 2009 ani, 11 luni si 28 de zile.De ce oamenii prefera mosii si nu evenimentul nasterii Domnului Isus, eveniment care a insemnat-prin crucificarea Mantuitorului mai apoi-scaparea lumii de sub pacat si mantuirea oamenilor, care isi vor primi rasplata la revenirea lui Isus.

| ☼loli☼ a răspuns:

Da exista am 2 motive! 1. cand eram mica pe la vreo 6-7 ani, fiind 24 decembrie si ziua mamei mele, m-am culcat aproape de ora 12. si l-am vazut love struck pe buneee laughing de fapt i'am vazut umbra lui in sanie si a renilor cu clopoteii... imi amintesc perfect love struck... si 2. anul acesta am tot tras de mama sa imi ia o pisicuta, ea refuza mereu nu vroia sa auda; in secret i-am scris scrisoare mosului in care ii ceream o pisicuta si am trimis-o pe o adresa pe care am gasit-o pe net, iar dupa doua saptamani mama vine la mine si imi spune 'stii, chiar ar fi foarte dragut sa avem o pisica!' si mi-a promis ca imi ia una imediat dupa craciun big grin chiar cred in mos craciunhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaa! Normaaal, sa n`ai nici o urma de`ndoiala! Desi is atatea "fake`uri" de mosicrying, el exista!love struck In curand il vezi la PROtvlove struck...Iti da cadouri moca... jucarii, mingi, chestii! laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar un spirit! Crezi ca el iti pune cadourile sub brad de Craciun? tongue

| mihaa a răspuns:

Exista in sufletul nostr, exista o bucurie si sunt comvinsa ca toate persoanele il asteapat pe mos craciun, e o fericire sufleteasca, pomul inpodobit, colindele si mai cred ca si cel mai mare pacatos din lume, cand vine craciunu, se gandeste pentru o clipa, atunci s-a nascut kristos

| sweety_2724 a răspuns:

Exista, in sufletele noastre.Cred ca ar trebui sa mai credem si in povestioare, pentru ca de Craciun, totul e mai frumos cand te gandesti ca seara vine Mosu' si iti aduce un cadou. Macar asa, in sufletul tau sa crezi, pentru ca viata e plina de rautati si de lume rea incat pentru o clipa trebuie sa uiti si sa devii un copilas mic care il asteapta pe Mos Craciun. Eu asa sunt de parere si stiu ca multi dintre noi gandesc la fel.

| edoru a răspuns:

Povestioara mea are o implicatie usor filosofica si sper sa nu te incurce mai mult decat sa te ajute.

Sunt mai bine de douazeci de ani de cand nu mai cred in Mos Craciun. De cand mi s-a spus ca "sunt mare" si trebuie sa renunt la a mai crede in el ma intreb daca nu cumva am renuntat sa cred si in Divinitate. Cand eram copil, Mos Craciun era cel care ma rasplatea pentru faptele mele bune si ma mustra pentru toate faptele mele rele. Cand ii scriam Mosului, il rugam pe Dumnezeu sa-mi ierte faptele rele pe care le savarsisem in anul respectiv si atunci mi-am dat seama ca Mos Craciun este prieten cu Dumnezeu, dar si cu parintii mei care il motivau permanent cand ii ceream un trenulet cu zece vagoane, iar eu primeam un trenulet cu patru vagoane dupa cum meritam, dar si dupa posibilitatile parintilor mei. Cand am inceput sa am indoieli asupra lui Mos Craciun, nu mi s-a "zdruncinat universul", ci am acceptat ca aceasta este o chestiune culturala care era "necesara". Am adoptat-o ca "necesara" pentru ca nu puteam discerne intre bine si adevar pe-atunci. Ani mai tarziu am sesizat ca imi doresc ca Mos Craciun sa existe cu adevarat, sa ma rasplateasca pentru faptele mele bune si sa ma mustre pentru faptele mele rele. Oricat de "necesar" ar putea fi, iarta-ma, Mos Craciun nu exista.
Este ca si cum ne-am gandi la nationalitatea lui Sherlock Holmes si eu as spune ca este francez. Imediat m-ai critica pentru ca el a fost de fapt englez. Dar cum poti stabili identitatea/nationalitatea unui personaj care nu exista cu adevarat?

| ElenuTzza a răspuns:

Exista in zilele sarbatorilor de iarna in inima ta... unde il astepti cu drag...
E o poveste care chiar daca nu e rela... dar Mos Craciun traieste in sufletele noastre. De Craciun

| Dodolo a răspuns:

Daca tu vrei sa crezi ca exista atunci exista. Ar fi extrem de pacat sa nu credem in el si sa lasam legenda lui sa moara. In fiecare Craciun cand imi inaltesc verisorii si ei imi vorbesc despre Mos Craciun si cadourile care le-au primit vad o sclipire in ochii lor ar fi pacat sa vad in acest an ca ea nu mai este...

| waf a răspuns:

Mos Craciun exista cu adevarat! Poti sa te convingi singura cautand pe google daca Mos Craciun exista sau nu cu adevarat.Sunt multe dovezi care ne arata ca Mos Craciun exista, iar aceste dovezi nu sunt greu de gasit pe google.Eu nu pot sa ti le enumar, fiindca sunt destul de multe. Vreau sa mai adaug ca ma intristaza foarte mult faptul ca multi oameni nu mai cred in Mos Craciun.

| uNu_2249 a răspuns:

Exista in inima oricarui copil happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mos craciun exista spuneti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andeea mos craciun exista chiar eu l-am vazut pe cer cum venea cu sania si cu cerbi nu asculta de ceilanti ca spun ei ca nu exista el exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 18 ani si totusi sper sa gasesc o dovada ca mosul exista. De ce? pai ca sa vezi... undeva pe la 6-7 ani l-am vazut(sau am crezut ca l-am vazut) si nu eram in casa, eram pur si simplu pe strada si o asteptam pe mama sa iasa dintr-o alimentara ca sa ma traga cu sania pana acasa... ce vazusem parea oarecum ireal; "mosul meu" nu era ca unul obisnuit cu pantaloni si bluza rosie ci era un batran ce purta o haina rosie si lunga pana in paman iar in mana avea un toiag de inaltimea lui. Totul s-a petrecut intr-o fractiune de sec; s-a transformat intr-o pulbere sclipiciasa si apoi, nimic.
Pate o sa credeti ca sunt nebuna dar sincer mereu m-am gandit daca intr-adevar am vazut asta sau a fost doar imaginatie, vis etc si cred ca e prima oara cand povestesc asta.
App, acum nu, dar pana prin clasa a 2-a mi-a fost mereu frica de mos craciun... am si poze de la camin unde mama, educatoare (sau cum se numeste la camin), si inca o mamica se chinuiau sa ma aseze pe mine ( un ghemotoc de copil de 3-4 ani) in bratele mosului, un mos craciun bineinteles improvizat, iar eu plangeam si loveam cu mainile si picioarele in toti si in toate; Ce am vrut sa spun este ca nu se poate spune ca ce am vazut se bazeaza pe dorinta imensa de a-l vedea pe mos craciun, asa ca mi-am creat singura imaginea respectiva, pentru ca eram foarte speriata de acest personaj.
Va pup si sarbatori fericite!
P. S. : nu incepeti sa injurati, sa criticati sau sa faceti misto de ce am scris nici eu nu am siguratnta ca a fost ceva real dar asta este, asa s-a intamplat. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista, dar intr-un altfel! Nu este doar o singura persoana, ci toti oamenii care cred in Craciun si in evenimentul nasterii lui Iisus. Toti dintre noi il formam pe Mos Craciun care pune cadourile sub bradwinking