| MarioOnette a întrebat:

"Noi nu sintem stapunii limbii ci limba e stapina noastra" -- ce parere aveti, este adevarat ce a spus Mihai Eminescu?

2 răspunsuri:
| iloveblackdiamond a răspuns:

Probabil Eminescu in viziunea lui vrea sa spuna ca "limba" e deja data, ea ne modifica, ne schimba modul de-a gandi, modul de-a reactiona, prin ea noi am ajuns sa socilaizam sa fim "oameni", ne modifica si ne imbogateste imaginatia! "Limba" e stapana pentru toate lucrurile bune prin care ne-a imbunatatit pe noi ca oameni, iar noi suntem supusi ei pentru ca in continuare vom primi roade sanatoase de la ea! sper ca ai inteles ce-am vrut sa zic o zi buna!

| oxxy05 a răspuns:

In opinia mea citatul se refera la faptul ca Limba pe care o vorbim este foarte veche, s-a format cu mult inainte sa ne nastem noi si ea are o putere enorma asupra noastra de aceea nu avem nici un drept sa incercam sa o schimbam. De aici cred ca a pornit si aceasta idee: "Noi nu suntem stapanii limbii" ( ce am spus si mai sus, nu facem noi ce vrem din ea si nu o schimbam noi ca asa avem noi chef pentru ca nu este ceva normal si nici frumos); si, "Limba e stapana noastra" ( se refera la faptul ca, ea fiind inventata cu mii de ani in urma, folosind-o toti stamosii nostri inca de cand a aparut omul, ea are dreptul sa fie stapana noastra pentru ca a aparut cu mult inainte sa ne nastem noi si nu am avea nici un drept sa inversam noi rorurile pentru ca asa vrem). Consider ca este adevarat ceea c a spus Mihai Eminescu... Poate ca altii au alte opinii, fiecare intelege cum vrea si cum simte insa eu asta am inteles happy.