| olnine a întrebat:

Nu am o singura intrebare dar sper sa imi raspundeti cati mai multi la fiecare in parte

1. Ne nastem rai? Sau lumea ne face mai rai?
2. De ce ne omoram intre noi?
3. Dumnezeu exista?

Fac un sondaj si as vrea sa aflu cat mai multe opinii! va multumesc!

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

1. Definitia de bine si rau e ceva pur omenesc, e mai mult o conventie. Nu exista asa ceva la nivel universal, de exemplu pentru un animal. Descriem situatiile/manifestarile dupa cum ne afecteaza pe noi. Totul e la nivel de perceptie. Ceea ce pentru noi poate parea "rau", pentru un animal / fiinta extraterestra, este ceva bun sau mai bine zis, convenabil.
2. Depinde, omul este un mecanisc complex, sunt mii de posibilitati care pot duce la omor.
3. Personal, nu cred in asa ceva.

| 35zone a răspuns:

1. nu ne nastem rai, comportamentul se invata
2.
3. nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu ne nastem rai, viata si experientele prin care trecem ne fac rai.
2. De nebuni
3. Da, Dumnezeu exista. Trebuie sa crezi cu adevarat nu sa cauti argumente.
De multe ori ti se intampla lucruri si fara sa le cauti.

| ghiolbitza a răspuns:

1- Omul se naste intre bine si rau, iar din moment ce discernamantul fiecaruia incepe sa lucreze, fiecare alege ce face, bine sau rau. Mediul in care te afli joaca un rol foarte important in definirea caracterului fiecaruia. 2- Pentru ca traim intr-o societate construita si fundamentata pe competitie, in care practicam supravietuirea celui mai puternic si fiecare este privit ca un potential concurent. 3- Nu exista dovezi pe care mintea noastra de secol XXI sa le accepte cu privire la existenta sau inexistenta lui Dumnezeu. Eu personal cred in Dumnezeu, dar dovezile mele nu pot si nu vor acceptate de cei care nu cred, la fel cum nici eu nu voi accepta dovezile lor ale inexistentei lui Dumnezeu. Asta e un subiect de discutie interminabil si fara concluzie.