| IngerasulMicutz a întrebat:

(nu stiu daca am pus categoria corecta...)Cum ar fi mai bine..in Germania sau Romania? Avand in vedere ca parintii mei lucreaza in Germania...
Adica daca voua v-ar spune parintii sa va mutati in alta tara...cum ati reactiona?
Vreau si eu cateva idei ..de ce ar fi bine sa raman in Romania/ sau sa ma mut in Germania
Numai gandindu-ma la prietenii mei.
Dau funda ..normal ca la fiecare intrebare happy

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Intrebarea este dificila, si din pacate depinde de tine cum crezi ca este mai bine. Pentru ca tu stii cel mai bine care iti este situatia ta.

Ia insa in considerare cel putin urmatoarele chestii:

1. E mai bine sa ai familie, sa poti sa vorbesti cu parintii. Ar trebui sa te gandesti care ar putea fi mai mare in timp? Dorul de parinti sau dorul de prieteni?

2. La un moment dat s-ar putea sa vrei sa pleci si tu in Germania de tot. Iar limba sa o inveti cand vei fi mai mare s-ar putea sa fie o oarecare provocare. Sigur, toti vorbesc germana, dar sa nu vorbesti germana precum arabul romana. Pt ca in general nu o sa ajungi prea departe la nivelul asta.

3. Prietenii vin, prietenii pleaca. Stii zicala aia metaforica ca viata e un tren, unii urca altii coboara. De multe ori parintii sunt langa vatman insa. Ei stau cu tine tot drumul.

4. Fiind ei in Germania si tu in Romania, stresul pentru ei se va resimti mult mai mult decat daca ai fii tu acolo. Precum si dorul lor fata de tine va fi de asemenea mare.

4. Primul an o sa fie mai greu. Pana te inveti cu limba. Pana incepi sa cunosti prieteni, pana una alta. O sa mori de dorul Romaniei. Al doilea an o sa incepi sa te obisnuiesti putin pe acolo. Si o sa incepi sa vezi mai bine Germania. Urmand ca dupa al treilea dupa ce o sa iti gasesti si o prietena pe acolo, etc. sa nu te prea mai gandesti deloc la Romania. O sa fii in vacante si cam atat.

5. Gandind pe termen lung, sansa de a avea o viata mai linistita in Germania comparand cu Romania, sansa de a locui intr-o tara stabila economic si leader in lume, in comparatie cu sora cea mai saraca a europei, pare a fi mult mai interesanta pe termen lung.

E adevarat, orice decizie este buna.
Nu trebuie sa o refuzi in general.
Da-i o sansa sa vezi cum este. O sa decizi mai tarziu.

4 răspunsuri:
| Allєє a răspuns:

Dar. poți pleca în Germania, și să îți vezi prietenii pe skype...etc.
Adică depinde ce alegi tu dintre părinți și prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai pe loc iti sta si norocul.

| mgtow a răspuns:

E mai bine in strainatate pleaca langa parinti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine e alaturi de parinti, fie ca sunt in Romania sau Germania