| dan_stoica a întrebat:

Numele de Teodora inseamna ceva?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

teodor/teodora(gr. "theodor") - "darul Domnului". Provine de la numele grecesc Theodoros, care înseamnă "darul lui Dumnezeu" de la cuvintele greceşti theos –"Dumnezeu" si doron – "dar". Acesta a fost numele pe care l-au avut mai mulţi sfinţi si papi.

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Carla a raspuns bine si documentat la intrebare.As adauga ca echivalentul latin al lui Teodor este Deodat, iar cel slav Bogdan. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teodora inseamna in limba greaca darul lui Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Numele de Teodora inseamna TOT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, inseamna "dar de la Dumnezeu"... (teo – Dumnezeu, dora – dar)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

adica DARUL LUI DUMNEZEU....GASESTI TOATE INFORMATIILE PE GOOGLE...

| diviana a răspuns:

Teodora - Originea este greceasca, compunandu-se din theos, "Dumnezeu", si doros, "dar" - dar de la Dumnezeu, Numele crestin Teodor(a) e bine reprezentat in calendarul lunii februarie: pe 8 - Sf. Mare Mc. Teodor Stratilat, pe 11 - Sf. Teodora imparateasa, pe 17 - Sf. Mare Mc. Teodor Tiron.

| balaneasca a răspuns:

e un nume frumos si potrivit pentru o fetita crestina!

| deea_r a răspuns:

Eu mi-am botezat fina teodora si am aflat apoi de la preot ca inseamna "darul lui Dumnezeu pentru voi" sau ceva in genul asta si acum imi place numele si mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da inseamna "Dar de la Dumnezeu"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insseamna curajoasa

| tututza a răspuns:

Da, numele Teodora inseamna darul lui DUMNEZEU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma numesc Teodora Zamfir si am 10 ani, iar de fiecare data cand aud umele,, Teodora" ma gandesc la Imparateasa Teodora, asa ca Teodora poate insemna imparateasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ma cheama Teodora si am 10 ani. Raspunsul la aceasta intrebare ar fi: Imparateasa. Doar ati auzit de Imparateasa Teodora, nu? Sau de Cuvioasa Teodora... sunt mai multe! Eu sunt 100% sigura ca inseamna,, Imparateasa"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o fetita pe nume teodora, m-am rugat mult la dumnezeu sa o am dabia dupa ce am nascuto a-m aflat ca inseamna, darul domnului.