| popalexandra1234 a întrebat:

Oameni din ce regiune a tarii spun in loc de "a fost ","o fost", "a scris " >- " o scris " etc?

15 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

La mine, în Moldova, aşa vorbesc majoritatea oamenilor care încă locuiesc în mediul rural. Cei din mediul urban nu mai vorbesc aşa.

Răspuns utilizator avertizat
| AgentBomboana007 a răspuns:

Depinde...
de exemplu eu st olteanca si stau la ardeleni. noi la ardeleni vorbin cu "o fost" etc... cand merg in vacanta acasa( la olteni) ei spun ca vorbesc ardeleneste, dar cand vin la scoala foarte putini oameni imi spun ca vorbesc olteneste. Deci, la Ardeal se vb cu "o fost"... " o scris"

| xDxDxDxDxD a răspuns:

Iti spun sigur ca in Moldova si Ardeal tongue

| almirock a răspuns:

Moldova, Bucovina și Nordul Transilvaniei (Maramureș) în general folosesc trecutul popular.

| Martina5 a răspuns:

Toti oamenii, si ardelenii si oltenii si bucurestenii, toti.

| Notyourbusinesskid a răspuns:

In Ardeal

| hamsterita29 a răspuns:

In moldova

| 3amthinking a răspuns:

De la noi din banat! La mine in Timisoara toti vorbesc asa si m-am invatat si eu! Dar si din ardeal mai vorbesc unii asa.

| bee142003 a răspuns:

Cred ca din Moldova... Nu sunt sigura.

| SilverBird a răspuns:

Din Moldova

| Sophistiqué a răspuns:

Bună! Eu sunt din Ardeal şi da, aici oamenii vorbesc aşa! happy E posibil să se mai vorbească şi în alte părţi, însă îţi garantez că în Ardeal vei auzi pe oricine vorbind aşa! laughing)

| Galbeaza_Ciprian_1999 a răspuns:

Din moldova! happy