| TheTimeKiller a întrebat:

Oameni inalti pe aici (1.80-2m)? Ce inaltime aveati la 15 ani? Conteaza inaltimea parintilor? Este o perioada in care cresti(am auzit de durerile cresterii si ca ai putea creste foarte repede in 3 luni de exemplu 20-30 cm ). Ati facut vreun sport care v-a ajutat sa cresteti? Am 1.70 si 15 ani ...nu-mi place a ceilalti din clasa mea au 1.80+.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cine ti-a zis timpenia asta cu 20-30 cm in 3 luni? Am facut volei, dar deja ma cam opream din crescut in perioada aia. Aveam vreo 1.83 la 14 ani si pina la 18 am ajuns la 1.87. Stiu omuleti care la 15 ani erau cu un cap mai mici decit mine si acum imi scuipa seminte in cap, deci depinde de la caz la caz. Conteaza si mostenirea genetica, desigur. Stai linistit, poti sa fii mic pe dinafara si mare pe dinauntru. Ca Matizul, intr-un fel.

| Katczinsky a răspuns:

Salut. Am 16 ani si 1.87. Eu intr-a VIII-a aveam 1.71. Acum sunt intr-a XI-a. Ce sa spun, am facut mult sport. Doi ani inot performanta, de cand sunt la liceu basket la echipa scolii, kickbox pentru un an si 3 luni, fotbal joc de cand eram in clasa I, dar am facut si 3 ani la juniori. Orele de sport de pe la coala, si in timpul liber imi place sa ma misc. Plus sporturile de iarna, ca hobby (Ski, sanie). Depinde. Ideea e ca, da, sportul ajuta foarte mult la cretere. Nu ar trebui sa faci sport din oblicatie. Eu il fac pentru ca ma simt bine. Ar fi super sa incluzi sportul in programaul tau ca ceva obisnuit. In special basket si inot.
Da, poti sa ai perioade in care sa cresti foarte mult. Eu in decurs de un an am crescut 12 cm. Ceea ce e mult. Nu cred ca e posibil sa cresti 30 cm in 3 luni. Sa fim seriosi.
Conteaza si inaltimea parintilor. De exemplu, tu creti cu siguranta mai inalt decat tatal tau. Totusi nu cred ca ar trebui sa-ti pui o astfel de problema la 15 ani. Barbatii cresc pana la 21 si fetele pana la 16-17. Stai linistit. Nu o sa ramai asa. Sigur mai cresti. Cheers.

| firstboy a răspuns:

Am 14 ani si 1.84
da
nu poti creste asa de repede
da am facut baschet 4 ani

| andrei7896678 a răspuns (pentru firstboy):

Si acum peste 7 ani ce înălțime ai?

| justyoung9 a răspuns:

1.85. Da, depinde de parinti i majoritatea cazurilor. Nu-ti face griji de faptul ca doar tu ai 1.70, cel din urma va fi cel dintai. Sportul ajuta.