cristacheceliute
| cristacheceliute a întrebat:

Observ ca in ultimele zile (luni? ) dispar intrebari care n-ar afecta ( prea mult? ) calitatea continutului TPU.

Nu mai este o noutate ca se raporteaza abuziv, si din cate stiu teoretic e nevoie de niste conditii, tot teoretic ele sunt analizate si repostate. N-as intra in detalii, dar cred ca sunt multi de acord ca ar fi buna o masura impotriva raportarilor abuzive. Aveti ceva idei utile, cat sa facem o propunere oficiala?

Ma gandesc la masuri cum ar fi : intrebarile sa ramana pe site dar intr-o sectiune speciala, sau mascate sub un text gen: "Intrebare/raspuns raportat irelevant de catre...", la profilul utilizatorului sa apara raportarile, intr-o forma sau alta intrebarile sa nu fie sterse decat dupa verificarea adminilor/moderatorilor si "votul" sa nu fie secret, astfel incat cine face o reclamatie sa si-o asume la vedere, mai degraba decat sa poata abuza cu lasitate sub secretul anonimatului.

Ce parere aveti, si ce idei? Mentionez ca mi-au atras atentia intrebari la care am raspuns, nu e vorba de o reactie personala privind raportarea postarilor mele - n-am avut motive sa-mi fac griji din cauza asta. Scuze pentru formularea atat de lunga, dar am vrut sa dau detaliile.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De cand poate oricine sa respinga o intrebare sau un raspuns, sar toti "prietenii" si de-aia dispar postarile ca magaru'-n ceata.
Toti frustratii, care pana acum se multumeau sa te umple de stupizi, au gasit acum o jucarie noua: respingerea postarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am semnalat fenomenul de ceva vreme, da' nimic. Parerea mea e ca cei care abuzeaza (a se citi cei care-si bat joc), sa fie suspendati si sa li se retraga dreptul de a modera pe viitor raspunsuri si intrebari, precum si cel de a raporta postari (sau sa poata raporta, dar raportarile lor sa nu aibe ca efect disparitia postarii). Si asta pentru simplul motiv ca nu sint obiectivi si deci nu prezinta incredere sa le fie lasate respectivele posibilitati.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt de acord sa fie vizibil, macar in pagina autorului, persoana care a moderat. Eu, in ultima vreme, resping multe intrebari si ma gandesc mult la ele, fiindca simpla respingere de catre mine (ca urmare a numarului mare de puncte) le ascunde. Eu stiu ca Raluca reciteste toate intrebarile si raspunsurile respinse, asa ca probabil e de aceeasi parerea cu cei care le-au raportat daca nu reapar.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Exact...acum dacă nu'ti convine un răspuns poţi să'l raportezi. Mă deranjează deoarece sunt şterse răspunsuri şi întrebări pentru că lumea nu te place sau pentru că nu gândeşti ca ei. Poi e opinia fiecăruia si trebuie respectată, cât timp acestea nu au un caracter irelevant sau injurios nu văd de ce ai raporta.Cred că de ciudă...probabil le place să ne enerveze. Mie mi'ar conveni să ştim cine a raportat.Eu zic clar că raportez toate temele care le prind la mână, Hannele Montane şi obsedaţii de xxx ca să spun mai frumos. Şi nu m'ar deranja ca persoana respectivă să ştie ca am raportat. Cel mai bine ar fi ca dupa ce acestea sunt raportate să treaca printr'un filtru de verificare şi să se verifice dacă e justă raportarea sau nu

| viatadecacatt a răspuns:

Am observat pana si la mine ca imi apare o intrebare sau un raspuns"refuzat,(vezi motivul)" si poate ca nu m-ar deranja atat de mult dar in unele chiar nu am spus cine stie ce si gata repede e refuzata de vreunu care nu are si el ce face sau ii sare numele meu in fata ochilor.Chiar ar fi bine sa ni se arate si noua raportarile sa vedem ce"destepti" ne refuza intrebarile\raspunsurile.

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Cred ca sistemul ar trebui functioneze cat mai bine si cu interventia minima a adminilor.
Sunt foarte multe intrebari, si, spre exemplu: ieri era o intrebare legata de diabet, chiar daca era formulata copilareste, raspunsurile puteau fi utile - acea intrebare era mai justificata pe TPU decat "cum te faci sirena" sau "va place hannah". Si aici nu e vorba de optiunile personale ale administratorului, ci de optimizarea eficienta pe site. Nici n-ar fi corect sa aruncam micile indoieli legate de o intrebare sau o raportare in decizia subiectiva a Ralucai, care ar avea de supravegheat zilnic o cantitate de text peste capacitatea unei singure persoane, asa ca, evident, functionalitatea trebuie sa o ajute, sa NE ajute. Contextul poate fi complicat, iar raportarea sa para justificata fara a fi de fapt asa. Pentru ca altfel n-ar disparea decat teme, injuraturi si ce mai scrie pe acolo ca n-ai voie.
Si nu cred ca ar fi suficient sa apara raportarea doar in profilul utilizatorului, daca vrei sa o reclami sau s-o lamuresti va trebui s-o cauti la mii de useri.
Intentia mea e totusi sa venim cu idei utile in imbunatatirea TPU, si anume sa venim cu solutii sau idei inteligente in functionalitatea site-ului, nu sa cautam vinovati sau tapi ispasitori.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sunt de acord cu partea cu asumarea "la vedere" a raportării.
În rest... faceţi ce vreţi. Eu vreau doar să răspund la întrebări căci la Ştiinţă şi Filosofie sunt prea mulţi îndoctrinaţi religios ca să mă stresez să pun întrebări.

Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as opta ca directia siteului sa fie intr-adevar una libera sa se poata discuta orice chiar daca se dovedeste a fi impotriva siteului sau a unor persoane, constientizind aici ca fiecare are dreptul sa se apere sau sa va cadea si drum bun dar nu folosind un limbaj licentios pentru ca sint copii pe site.

| Miss Sintetic a răspuns:

Da. mi es parea aiurea TPU e invadat de anonimi si copii de 8-9 ani. trist...

| AndutzaAndu a răspuns:

Aşa e, sunt de acord cu toţi, dar mă gândeam că şi mie mi s-a refuzat o întrebare, era legată de faimoasele fundiţe, mă rog... eu zic că într-un fel adminii au făcut bine că au pus si chestiile alea în care poţi să raportezi un răspuns sau o întrebare, da' moda acum mai nou e că la unu' la care nu îi convine o anumită întrebare, o raportează ca fiind irelavantă sau mai ştiu eu ce. Dacă nu poate x utilizator să-ţi dea la stupizi au găsit o altă formă : raportarea.