| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma unde se afla sufletul?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În plexul solar!
Pa, pa.

| QuadruplePersonality a răspuns:

In tot corpul tau, in orice gand impartasit, in orice cuvant spus, in orice fapta facuta, in orice zambet. Pentru ca dai o bucatica din suflet prin orice faci happy
Religios, sufletul e viata, care face ca inima sa bata, pentru a sustine corpul, pana cand moare, iar in schimb sufletul ramane vesnic, el fiind acela care ajunge in rai sau in iad.

Take care happy

| thealchemist a răspuns:

De partea cealalta, spune-i cum vrei, lumea cealalta, astral, etc.
legatura cu corpul se face prin spirit.

| ancutsa13 a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa Chakra (vezi: http://ro.wikipedia.org/wiki/Chakra ), sufletul este situat undeva deasupra capului, in a 4-a dimensiune, la a 8-a chakra (vezi: http://2.bp.blogspot.com/......hakras.jpg ). Este foarte mult de discutat despre asta, ce ti-am spus eu este doar un concept filosofic.
Probabil te vei gandii ca sufletul de afla undeva in piept, pentru ca, atunci cand suferim (din dragoste, de exemplu), acolo simtim o anumita apasare. Din cate am citit eu, acolo nu este decat raspunsul sufletului.
Daca vrei, poti sa citesti multe lucruri interesante despre chakra si sa descoperi legaturile dintre fizic si psihic si cum poti sa controlezi energiile pozitive si negative din jurul tau. Nu vreau sa iti schimb modul de a vedea anumite lucruri, mi se par doar foarte interesante toate lucrurile astea ce tin de cunoasterea propriei persoane. Sper ca ti-am fost de folos. Te pup

| AnaBejenaru a răspuns:

Eu ma gandeam ca sufletul acopera tot corpul, nu este intr-un loc anume!

Nu avem nici un preot aici? Poate el ar sti sa ne dea un raspuns.
__________________

| MidnightLady a răspuns:

Nu stiu. De-a lungul timpului am fost supusa multor investigatii medicale, dar niciun medic nu mi-a confirmat ca as avea vreun organ numit suflet.

| Vanyum a răspuns:

Depinde cat de credincioasa esti...happy

| qDr0g a răspuns:

Heyy. >Dintrun studiu realizat de catre americani sufletul omului nu este prea la vederesad. El este in partea de jos a coloanei vertebrale. Daca vrei sa stii chiar locul, este |intr-o gaura cat o nuca, de fapt sunt 2 happy|
(nu este in fund pentru cei care vor sa se amuze ca fraerii)
P.S.>Asta este o intrebare destul de frumoasa si eu ce am scris mai sus nu e luat de oriunde straight face

| Ralucutza_6534 a răspuns:

Sufletul se afla in cel mai adanc si ascuns loc al inimii (la figurat)...