| sergiu2525 a întrebat:

Pe bicicleta depinde de greutatea ta? adica daca esti mai gras nu prinde aceeasi viteza cand s-ar sui unul slab pe ea? sau e la fel?

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Daca esti mai greu prinzi viteza mai mare la vale. La deal normal ca este mai greu si pe drum drept pentru cel care este mai greu. Dar acum depinde cum vrei sa mergi. Cat de umflate sunt cauciucurile. Ca daca ai cauciucurile tari prinzi viteza mai mare decat daca ai cauciucurile mai dezumflate pentru ca atunci cand cauciucul e umflat atunci contactul intre asfalt si cauciuc este mai mic si frecarea la fel deci prinde viteza mai mare si mai usor.

3 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Dupa cum am invatat la fizica (in cazul unei coborari)viteza este direct proportinala cu masa, deci unul mai greu ar merge mai repede(biciclete la fel) iar pe loc drept cine pedaleaza mai repede.

regis
| regis a răspuns:

Viteza depinde mult de forta celui care pedaleaza. Un biciclist mai greu va depune un efort mai mare pentru a merge cu aceeasi viteza (folosind aceeasi bicicleta). Ca sa te convingi de asta, poti face un experiment simplu, urcand inca o persoana pe bicicleta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io zic asa. la o bicicleta mai grasa. un om mai slab.si vitavercea. mi sa pare normal si ectichetabil in acelasi timp.paaaai.