| bogy a întrebat:

Pentru a uita de trecut merita sa renunti la un prieten adevarat, daca alta varianta nu exista? avand in vedere ca prietenii(in adevaratul sens al cuvantului)se fac mai greu in zilele noastre.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Ce intelegi tu prin trecut? Daca vrei sa uiti de toti cei aflati in trecutul tau, cred ca ar trebui sa incepi cu a-ti uita parintii, care sunt cei mai vechi din anturajul tau si asa ai putea continua, cu toti cei care te inconjoara. Crezi ca este posibil sa nu te mai gandesti la trecut daca vei renunta la un bun prieten al tau, pe care-l apreciezi foarte mult? Eu cred ca nu, orice ai face, trecutul tau va fi tot acolo si asa, din cand in cand vei mai ajun ge "sa tragi cu ochiul " sa vezi cum a fost.
Tu ai zis ca este trecut, deci lasa-l acolo unde este si tu, mergi mai departe alaturi de oamenii care sunt langa tine, cu care comunici si care fac parte din viata ta.
Impuneti vointa si incearca sa nu te mai lamentezi, din acel trecut sigur ca, la un moment, dat o sa tragi o concluzie buna, care-ti va fi folositoare.
Eu in schimb iti doresc un viitor promitator, in care tu trebuie sa te antrenezi pentru a-l face cat mai bun si nu uita ziua de azi, maine intra in trecut asa ca, grabeste-te sa faci din ea un nou pas spre viitor. Succes.

6 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

Indiferent daca renunti la prieten sau nu, trecutul nu il poti uita.

| dalea a răspuns:

Chiar daca vei renunta la acel prieten, nu este sigur ca vei uita trecutul, si e pacat pentru, ca dupa cum spui chiar tu, un prieten adevarat este greu de gasit.

| guralivul a răspuns:

Tu crezi ca se poate uita trecutul? eu unul cred ca asa ceva nu se poate. trecutul ne urmareste mereu, si cu bune si cu rele. poti sa renunti tu la orice ai mai drag, de trecut nu scapi.doar sa faci ceva sa devii amnezic.doar asta te poate salva. Amnezia totala.

| agent003 a răspuns:

Prieteni sunt multi pe lume pe care poti sa ti faci, dar unul adevarat ramine, in el incredere la el ii spui necazurile tale si incearca sa te ajute la bine si la greu

| maiamichel a răspuns:

Buna! indiferent de hotararea luata, mergi inainte! Este posibil ca un nou inceput sa te faca sa vezi trecutul ca pe ceva ce trebuia depasit, privind spre viitor. Oricum accepta-ti prietenii in suflet chiar daca fac parte din trecut, prezent sau viitor.

| denisamocanu a răspuns:

Se merita sa uiti un trecut, dar crezi ca se merita sa uiti un prieten din cauza unui trecut? intotdeauna exista variante intr-o problema...important e sa le gasesti si mai ales, sa fie bune!
Prietenul adevarat iubeste oricand si in nenorocire ajunge ca un frate! Imi doresc sa intelegi ceea ce am scris si sa ai intelepciunea necesara pentru a depasi problema aceasta.