| T a întrebat:

Poarta cineva de aici lentile de contact? Cum vi se par, sunt greu de pus si de scos? In cat timp v-ati obisnuit cu ele?

6 răspunsuri:
| clauu a răspuns:

Mi-am pus si eu odata niste lentile, m-a cam chinuit o prietena pana mi le-a fixat, iar in cateva minute m-am obisnuit cu ele. De scos se scot foarte repede.

| madvideo a răspuns:

Nu exista o reteta. Nu putem sa iti spunem noi, sau cel putin nu poti lua decizia sa iti achizitionezi lentile doar din experienta altora. sunt oameni care nu le suporta deloc iar altii nu au nici o problema. Iti recomand sa consulti un medic oftalmolog, oricum locul de unde ti le achizitionezi trebuie sa iti faca un consult inainte indiferent ca ai nevoie de lentile pentru vedere sau culoare. succes

| Marutza a răspuns:

Buna! Uite...eu nu iti recomand lentilele de contact, sunt sigura ca orice om (aproape, cel putin :)) ) e mai frumos natural, dar eu iti dau un link in care te invata cum sa folosestu lentilele: http://www.extensiidepar-oferte.ro/lentile-de-contact-oferte.html Mai in josul paginii. Bafta!;)

| ExTaZy_7517 a răspuns:

Eu prot si sunt ok. te obisnuiesti repede. dar trebuie sa ai foarte mare grija cu ele. sa nu pui mana murdar nici o dat sa te speli cu sapun cand le scoti si pui sa nu fi uda cu apa, nu sunt greu de pus

| DomnuDari a răspuns:

Sunt foarte usor atat de pus cat si de scos.Nu o sa te deranjeze decat la primele 2-3 purtari. Sfatul meu este sa nu iti cumperi pentru ca o sa iti strici ochii cu ele.iti spun din proprie experienta.Sau daca iti iei sa nu le porti foarte des ( dar nu o sa te poti abtine, asta iti spun tot din proprie experienta laughing ) pentru ca dupa un timp o sa devina ochii foarte sensibili.Sa ai grija cand le pui pe ochi sa te speli pe maini inainte si sa nu faci prostia sa le ti in altceva decat in solutia lor.Bafta!

| elessar a răspuns:

Ce lentile de contact vrei sa folosesti? Estetice? Cu dioptrii(si daca da ce dioptrii)? Sau si estetice si cu dioptrii? Acelea sunt cel mai greu de purtat deoarece au un material mai gros si o rata de transfer a oxigenului mai mica. Eu am purtat zilnic timp de 6 luni lentile de contact, dar acum port doar ocazional. Cel mai greu mi se pare sa le pui, dar cu ceva exercitiu te perfectionezi. Mie mi-a trebuit o saptamana sa pot sa mi le pun singur deoarece aveam o sensibilitate a ochiului foarte mare. E foarte important ca lentila sa fie curata, altfel vei fi nevoita sa o scoti, cureti si sa o pui din nou. Practic daca sunt respectate conditiile de igiena si depozitare, te obisnuiesti repede cu ele.max. 1-2 zile.