| Adrian21220 a întrebat:

Poate cineva sa imi explice va rog?

I s-a dat ceasul cand a implinit zece ani. Era un simplu ceas de mana, gri din plastic. Singurul lucru iesit din comun era ca acele se miscau in directia opusa ca un cronometru. „Asta este tot timpul pe care il mai ai in aceasta lume, fiule.Foloseste-l cu cap." Si chiar asa a facut. Pe masura ce ceasul ticaia, baiatul, acum barbat, si-a trait viata la maxim. A escaladat munti, a intotat in oceane. A vorbit si a ras, a trait si a iubit. Nu i-a fost niciodata frica, pentru ca intotdeauna stia cat timp mai are. Intr-un final ceasul si-a inceput numaratoarea finala. Batranul a inceput sa priveasca tot ceea ce a facut, tot ceea ce a creat. 5. A dat noroc cu partenerul lui de afaceri, omul care a fost pentru mult timp un bun prieten si un bun sfatuitor. 4. Cainele i-a sarit in brate, iar omul i-a multumit pentru compania sa. 3. Si-a imbratisat baiatul, cu gandul ca a fost un tata bun. 2. Si-a sarutat nevasta pe frunte pentru ultima data. 1. Batranul a zambit si si-a inchis ochii.

Apoi, nu s-a intamplat nimic. Ceasul a beep-uit odata si s-a inchis. Omul si-a deschis ochii si inca era in viata. Te-ai fi gandit ca in acel moment s-ar fi simtit eliberat si bine. In schimb, pentru prima data in viata

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Continuarea unde e? M-ai făcut curioasă. happy

| WaterDrop a răspuns:

Nu cred ca am nevoie de continuare ca sa trag concluzia happy

Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima!

| sergiu1011 a răspuns:

Stiu de la tata ca daca inchei un pact cu stapanul de jos(nu vreau sa ii pronunt numele) acesta tine 10 ani plin de bucurii fericiri si alte chestii.Problema este ca dupe ce trec acei 10 ani persoana care a incheiat pactul moare chiar la 10ani.De aceea ai scris acolo ca "Acesta este timpul pe care il mai ai in aceasta lume"