| goodboy_8604 a întrebat:

Problema de logica: Pe o insula sunt cavaleri si valeti, cavalerii spun adevaruri si valetii spun minciuni. Fie 2 oameni A si B fiecare din acestia fiind cavaler sau valet. A spune: Cel putin unu din noi este valet. Ce sunt A si B? astept argumentari. Nu este tema pentru scoala

5 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

A nu poate fi valet, pentru ca atunci ar minti, iar nici A si nici B nu poate fi valet.
daca A este cavaler, atunci B este neaparat valet
am nimerit-o? big grin

| me_3408 a răspuns:

Amandoi sunt valeti cred. A este valet si spune o minciuna si asa sunt amandoi

| metal.dream a răspuns:

A este cavaler si B este valet si mie tot asa mi se pare...nu stiu am citto de 10 ori cred ca e corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu pot fi amandoi valeti sau amandoi cavaleri; atunci A minte spunand ca cel putin 1 dand impresia ca si al doilea poate fi cavaler... A valet B cavaler astept mesaj pe privat dk am raspuns bine sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este tema pentru scoala ca tema asta o am si eulaughing